A Direkt36 új, egész estés dokumentumfilmje, A csapda – Az Orbán-korszak elvesztett lehetőségeinek története, az Orbán-kormány elmúlt 16 évének gazdasági és társadalmi mérlegét vonja meg. Míg az éppen egy évvel ezelőtt megjelent filmjük, A dinasztia azt mutatta be, milyen hatással volt Orbán Viktor másfél évtizedes kormányzása legközelebbi családtagjai gazdagodására, az új film arról szól, mi történt ebben a korszakban az emberek életét leginkább meghatározó közszolgáltatásokkal és általában a magyar gazdasággal. A film mindezt szakértők segítségével és magánemberek sorsán keresztül mutatja be.
A csapda premier előtti vetítését február 8-án, vasárnap tartják a támogatók számára.
A film megjelenése előtt a Direkt36 szerkesztőjével, Pethő Andrással a film készítésének hátteréről, a stáb összetételéről, a film kommunikációs és promóciós stratégiájáról, valamint a független szerkesztőség közösségi finanszírozáson alapuló működési modelljéről és még sok minden másról beszélgettünk.

Mikorra várható A csapda nyilvános megjelenése?
Vasárnap, február 8-án tartunk egy vetítést a támogatóinknak, de ez még nem a nyilvános premier lesz. A szélesebb körű megjelenésről egyelőre annyit tudok mondani, hogy van tervünk egy viszonylag közeli időpontra, de a pontos dátum nemcsak tőlünk, hanem a hírkörnyezettől és egyéb körülményektől is függ.
Mikor kezdtétek tervezni az új filmet? Már A dinasztia előtt felmerült, vagy utána jött az ötlet?
A dinasztia szinte napra pontosan egy évvel ezelőtt, 2025 február elején jelent meg. Az új filmmel nem sokkal ezután kezdtünk foglalkozni. Az első beszélgetések tehát kicsit kevesebb mint egy évvel ezelőtt történtek.
Ugyanazzal a stábbal dolgoztok, mint A dinasztia esetében?
Nagyon nagy az átfedés. A Direkt36-os csapatból Marton Kamilla, Szőke Dániel és Nádori Péter ismét részt vett a munkában, de most becsatlakozott Galavits Patrik kollégám is. A filmes oldalon is sok az azonos alkotó: a rendező ismét Fuchs Máté, az ő munkáját most szintén Bíró Bálint segítette, és a hangban (Balogh Péter), zenében (Bartha Márk), fényelésben (Salma Levente) is a már ismert szakemberekre hagyatkoztunk. Rudas Marianna vágóval most dolgoztunk először együtt, és beszállt a munka egyes részeibe több új operatőr is, illetve a filmben hangsúlyos animációs elemeket az a csapat készítette Ásmány Zoltán vezetésével, akik A dinasztia előtt megjelent, kórházi fertőzésekről szóló filmünkön dolgoztak.

A nézettségi felmérések szerintA dinasztia az első hétvégén a 16 év feletti magyar lakosság mintegy 20%-át elérte, pár nap alatt kétmilliós, tíz nap alatt hárommilliós nézettséget hozott, mára pedig négymillió fölött áll a YouTube-on a számlálója. Mi volt szerinted ennek az oka? Miben volt más ez a film, mint a hasonló témájú sztorik?
Szerintem nagyon jó pillanatban érkezett. 2024–25 környékén felpezsdült a közélet, sokan kezdtek újra közéleti kérdések iránt érdeklődni. Az emberek megérezték az infláció, az elmúlt évek nehézségeinek hatását, így elég éles lett a kontraszt a mindennapi nehézségek és a kormányközeli körök luxusa között.
A miniszterelnök családjának gazdagodásáról korábban is voltak cikkek, részleteiben ezt már korábban is sokan bemutatták, de ilyen átfogó, filmes feldolgozás nem készült. Emellett szerintem fontos az is, hogy a történetet érthetően és talán még élvezhetően is meséltük el, filmesen erős volt, ezt a nézők értékelték.
Hasonlóak az elvárások A csapdával kapcsolatban is? Ismét többmilliós nézettségre számítotok?
A dinasztiánál sem volt előzetes elvárás a milliós nézettség, így most sem bocsátkoznék ilyen jóslásokba. Ebben a műfajban amúgy sem lehet előre látni a sikert. Mi annyit tehetünk, hogy hiszünk a történet erejében és megpróbáljuk jól elmesélni.
Említenél néhány kulcstémát és megközelítési módot a filmből?
Az Orbán-kormány 16 évnyi kormányzását tekintjük át. Ez már elég hosszú idő ahhoz, hogy folyamatokat elemezzünk. Megvizsgáltuk a 2010-es ígéreteket és a tényleges teljesítményt. A 2010-es évek második felében rendkívül kedvező volt a „csillagállás”: stabil politikai többség, történelmi léptékű EU-s források és kedvező világgazdasági környezet segítette a kormányt. A kérdés az, hogy mihez kezdtek ezekkel az évszázados távlatban is példátlan mértékű lehetőségekkel. A filmben nemcsak a gazdaságot, hanem kifejezetten a közszolgáltatásokat, az oktatást, az egészségügyet és a közlekedést is közelebbről megvizsgáltuk.
A dinasztia népszerűségét a kormányoldalon is érzékelték – sőt, talán még erősítették is –, hiszen Kocsis Máté, Menczer Tamás és Orbán Viktor is már a megjelenéssel egy időben támadóan nyilatkozott. Ért titeket bármilyen támadás vagy atrocitás azóta az érintettek részéről?
Nem. A dinasztia esetében érdekes módon a támadások már a film megjelenése előtt beindultak, képtelen vádakkal illettek minket, például ukrán titkosszolgálati akciónak nevezték a projektet. Orbán Viktor és Tiborcz István csak később, már a film megjelenése után reagáltak. Szerintem hamar rájöttek a kormányoldalon, hogy ez visszafelé sül el, és abbahagyták a támadásokat. Hozzánk közvetlenül nem érkezett semmilyen megkeresés.
Az új film készítésekor is kerestük Orbán Viktort interjúkéréssel, még tavaly ősszel, de nem reagált. Ugyanakkor szokatlan módon meghívtak minket az év eleji sajtótájékoztatójára, ahol kérdezhettünk is, bár a mikrofont a kérdés után azonnal kikapcsolták, így visszakérdezni már nem lehetett.
A csapda készítése közben volt bármilyen különleges akadály, nehézség vagy atrocitás?
Nem. Inkább szakmai kihívásról beszélnék. Óriási mennyiségű információs anyagot és felvételt kellett összegyűjteni és rendszerezni, nemcsak az elmúlt 16, hanem nagyjából 20 évből. Meg akartuk nézni, milyen ígéretek hangzottak el, és mi valósult meg belőlük.
Emellett fontos volt számunkra, hogy ne csak szakértőket, hanem magánembereket is megszólaltassunk. Szerepel a filmben egy pályaelhagyó pedagógus, egy nyugdíjas MÁV-dolgozó és egy külföldön élő fiatal orvos. Az ő megtalálásuk és meggyőzésük is komoly munka volt.

Milyen eszközöket használtok a promócióra? Használtok-e valamilyen egyedi kommunikációs technikát, amellyel a filmet hirdetitek?
A legfontosabb számunkra a támogatói közösségünk, amely több ezer magánszemélyből áll. Ők kapnak először betekintést az új projektjeinkbe. Ennél a filmnél is így van: exkluzív, premier előtti vetítést tartunk nekik. A trailer is először nekik ment ki hírlevélben, utána a szélesebb közönségnek. Elsősorban a közösségi médiát használjuk, de később szeretnénk vidéki vetítéseket is szervezni, ami A dinasztiánál is jól működött.
Hozzáteszem, hogy A csapdát eleve úgy készítettük, ahogyan korábban A dinasztiát is: az volt a célunk, hogy a saját YouTube-csatornánkon és egyéb felületeinken jelenjen meg, a Telexszel együttműködésben, és így jusson el minél több nézőhöz.
Tehát nincs külső marketingügynökség, amely segítene ebben?
Nincs, mindent házon belül csinálunk. A kommunikáció szervezésében Nádori Péter operatív igazgatónknak és Tihanyi Katalin nonprofit menedzserünknek van oroszlánrésze.
(Nádori Péter, a Direkt36 operatív igazgatója, A dinasztia producere tavaly nem sokkal a film megjelenése után adott exluzív interjút a Kreatív számára, amely itt olvasható.)
Készül idegen nyelvű feliratozás a filmhez?
Igen, angol felirat készül, várhatóan már a publikáláskor elérhető lesz. A dinasztiához készült német, szlovák és cseh felirat is, de most egyelőre az angolra koncentrálunk. Alapvetően a magyar közönségnek készítjük a filmjeinket, de persze a téma nemzetközi szinten is releváns lehet.
Terveztek fesztiválszereplést?
Megnézzük a lehetőségeket, ahogy A dinasztiánál is tettük, amely egy prágai filmfesztiválra is eljutott, ahol elnyerte a közönségdíjat. Emellett jelenleg is versenyben van az ezen a héten zajló 45. Magyar Filmszemlén. De a fő célunk az, hogy minél több hazai nézőhöz eljusson. Őszintén szólva nekem sokszor nagyobb élmény egy vidéki vetítés, mint egy nemzetközi fesztivál.
A dinasztia kiemelkedő sikere hozott számotokra anyagi előrelépést, és teremtett lehetőséget arra, hogy A csapda készítése során nagyobb filmes büdzsével dolgozzatok?
Szerencsére igen, a film jelentősen hozzájárult ahhoz, hogy a Direkt36 még stabilabb lábakon álljon, mint korábban. Ahogy említettem, a legfontosabb bevételi forrásunk a támogatói közösségünk: a film megjelenése előtt nagyjából háromezer aktív támogatónk volt, ez a szám pedig egy év alatt körülbelül ötezerre nőtt, ami óriási előrelépés. Ennek a növekedésnek jelentős része egyértelműen a filmhez köthető, hiszen a támogatók számának emelkedése a megjelenés után indult be. Úgyhogy ez pénzügyi szempontból is komoly megerősödést jelentett számunkra, és így az új filmre is többet tudtunk költeni. A csapda nagyobb költségvetésű film, hosszabb is, több utazással, magasabb gyártási költségekkel.

Milyen hosszú lesz ez a film?
Nagyjából másfél órás, tehát egész estés dokumentumfilm.
Terveztek hasonló filmeket a jövőben?
Igen, szeretnénk. Ez a műfaj illik a Direkt36 profiljához. A következő témáról azonban még korai beszélni, most minden erőnkkel erre a filmre koncentrálunk.
Zárásként: mit gondolsz, egy ilyen film befolyásolhatja a választói döntéseket?
Nem ilyen céllal készült, és újságíróként nem is lenne szerencsés így hozzáállni egy munkához. Nem is hiszem, hogy egyetlen film vagy cikk önmagában döntően befolyásolná az emberek politikai választását. A célunk az volt, hogy elmeséljünk egy fontos történetet.
Szerintem A csapda bizonyos szempontból még fontosabb is, mint A dinasztia. Bemutatja a következményeit annak, amit A dinasztiában láttunk, hogy mi történik a közszolgáltatásokkal, ha a politikai hatalom fókusza máshol van, ha az elsődleges célja a gazdasági térfoglalás.
Címlapkép: Pethő András, a Direkt36 szerkesztője, A csapda című dokumentumfilm egyik producere, forgatókönyvírója és szerkesztője a film frissen elkészült plakátjával (Forrás: Direkt36)
Borítókép: Orbán Krisztián, közgazdász interjút ad A csapda című dokumentumfilmhez (Forrás: Direkt36)

