A médiapiacot érintő személyi hírekről már beszámoltunk ebben az összefoglalókban, cikkünkben így most az ügynökségi és a vállalati oldal személyi fontosabb híreiből készültünk egy válogatással.
Az ügynökségi piacon év végén komoly átadás-átvételi folyamat zajlott, miután kiderült, hogy Sásdi Helga 2023 végén távozik a Publicis Groupe Hungary éléről. A megüresedő posztra Vladimir Tkachev került, aki 2002 óta tagja a Publicis Groupe-nak, és az elmúlt években a kelet-közép-európai menedzsmentben töltött be vezető pozíciókat. Tkachev szeptember elején kezdett új szerepében Budapesten, a négyhónapos átadási időszak Sásdi Helga aktív részvételével történt.
Sásdi Helga 2018 óta vezette a több hazai ügynökségi márkából (Leo Burnett, Saatchi & Saatchi, Publicis, Starcom, Perfomics, Zenith) létrejött ernyőszervezetet. Vezetése alatt az ügynökség komoly régiós szereplővé nőtte ki magát, ahol nagyságrendileg 350 fő dolgozik. Pályáján fontos elismerést jelent, hogy ősszel felkerült az AdAge Leading Woman listájára, az elismerést New Yorkban vehette át.

A Publicis Groupe Hungary életében a társ-kreatívigazgatói poszton is változás történt: szeptemberben távozott Farkas Vilmos, és a helyére októberben érkezett meg a Wavemakertől Jedlicska Márton. Ő ezzel a lépéssel bekerült az ügynökség menedzsment csapatába is, az Executive Creative Director pozíciót Eric Rainsberryvel osztják meg.
Farkas Vilmos a Boldnál folytatta pályáját, ő 20 év után hagyta ott az ügynökséget (2000-ben kezdte reklámos karrierjét a BBDO budapesti irodájában szövegíróként, két évvel később csatlakozott a Leo Burnett-hez, ahol először helyettes kreatívigazgató, majd néhány év múlva kreatívigazgató lett. Amikor a Publicis Groupe magába olvasztotta a Leo Burnett hálózatát, a teljes szervezet executive kreatívigazgatója lett). A Bold azonban nemcsak az ő személyében talált új munkatársra, hanem a korábbi munkahelyéhez, a Laboratoryhoz ugyancsak sok évig hű Haszon Sándort is leigazolta Anabela Vaskova kreatívigazgató mellé. A Boldnál így egy háromfős Creative Board dolgozik, és hogy ez mit jelent pontosan, arról nyáron beszélgettünk velük.
Érdemes elolvasni azt a két írást is, amit lapunk tett közzé a két kreatívigazgató távozásakor: Farkas Vilmossal közös munkájáról Nagy Dezső volt kollégga emlékezett meg, Szénássy Alex, a Laboratory alapítója és Haszon Sándor pedig így búcsúzott egymástól.

A Boldnál egyébként azt követően döntöttek a két senior szakember csatlakozásáról - és indult el a fent leírt karrierlavina –, hogy tavasszal távozott a cég egyik alapítója és kreatívigazgatója, Tordai Péter. Ő április 17-től a WhiteDog Mediához került az újonnan létrehozott vezető kreatívigazgatói posztra.
Ezekhez a változásokhoz kapcsolódik még két hír: Haszon Sándor helyére Faragó Tamás került a Laboratorynál, a Jedlicska Márton távozásával megüresedett wavemakeres kreatívigazgatói pozíciót pedig Bagladi Gábor kapta meg, ő a Mitótól érkezett Szládovics Orsi mellé.
Két hálózatos ügynökség is több változásról számolt be idén. Az IPG Mediabrands például még az év elején osztotta meg három kinevezésről és három távozásról szóló hírét: vezérigazgatóként Nink László került a cégcsoport élére, így ő felel a UM, az Initiative, a Reprise, a FastBridge, a MAGNA, a Kinesso és a Matterkind vezetéséért. Ezzel együtt távozott a posztról elődje, Záprel Zsolt. A MAGNA ügyvezetői pozíciójában Nink Lászlót Tallósy Imre, a MAGNA korábbi kereskedelmi igazgatója követte, Spielmann Katalin pedig a Mediabrands újonnan létrehozott operatív igazgatói (COO) posztját vette át.

A struktúraváltással összefüggésben a UM operatív igazgatói pozíciója megszűnt és Csizmadia Diána távozott a vállalattól – a karrierjét érintő változásról év végén írtunk, Bende Bori után ő lett a Magyarországi Kommunikációs Ügynökségek Szövetsége (MAKSZ) új főtitkára –, valamint Erős Attila, a Reprise digitális igazgatója szintén megvált a cégtől – róla pedig ősszel közöltünk hírt, hogy a Dot Creative-hoz került digital business partnerként.
A VMLY&R vezetését is sok változás érintette 2023-ban: nyár elején jelentették be, hogy Sályi Réka ügyvezető távozása után az új utód kinevezéséig több vezető kezébe kerül az ügynökségcsoport irányítása. Július 1-jétől Huszár Roland pénzügyi vezető, Galácz Karolina executive kreatívigazgató és Heiszki László technológiai és tartalmi igazgató vette át átmenetileg a feladatokat. Augusztusban azonban háromról öt főre bővült a VMLY&R vezetése, miután az utóbbi szakember távozott a cégtől, feladatait pedig két kollégája, Kecskés Viktória digitális vezető, valamint Balogh Fruzsi tartalomért és sajtóért felelős vezető vette át. Ők ketten is a board tagjai lettek és csatlakozott hozzájuk egy új munkatárs, Molnár Ágnes ügyfélkapcsolati vezető. Ő a Goodwill Pharma marketingvezetői posztjáról érkezett az ügynökséghez.
Beszámoltunk még egy visszatérésről is: a Café Communications média csapatának élére régi-új szakember került. Hornai Márta 2006-ban éppen ennél a cégnél kezdte a karrierjét, ezután 2008-ban ügyféloldalon folytatta pályafutását, dolgozott a UPC Magyarországnál, a Magyar Telekomnál, majd 2017-ben újra az ügynökségi oldalra tért vissza, a Wavemaker Digital Lead pozícióját töltötte be.
Porsche Hungaria, Eisberg Hungary, Libri-Bookline
Vállalati oldalon is volt mozgás, ezek a karrierhírek is sok olvasónkat érdekelték. Például Bujáki Zsolté, aki kisebb megszakítással 2022 óta dolgozott a Porsche Hungarianal, és októberben arról kaptunk hírt, hogy távozik a cég kommunikációs igazgatói posztjáról.
Az ügynökségi világból és később a vállalati oldalról ismert Felker Noémivel készült lendületes interjúnk annak apropóján készült, hogy nyolc év után távozott az iCentre vezérigazgatói posztjáról Vele beszélgettünk cégvezetői felelősségeiről, emberközpontúságról és a jelenlegi generáció kihívásairól.
Gál Judittal is készült egy beszélgetés akkor, amikor kiderült, hogy a korábban a Danubius Hotelsnél marketing- és kommunikációs igazgatóként dolgozó szakember a svájci Bell Food Group-hoz tartozó Eisberg Hungary Kft. munkatársa lett. Új munkahelyén is a marketing- és kommunikációs vezetői feladatokat látja el, de a vállalat menedzsmentjének a tagja is lett. Ő az a vezető, aki előző munkahelyein mindent bejárt a pincétől a padlásig, az Eisbergnél pedig belépésekor a teljes a gyártási folyamattal megismerkedett, például már azt is tudja, hogyan zajlik a salátatorzsázás.

A Yettel Magyarország vezérigazgatói posztján is változásról számoltak be: szeptembertőlIgor Prerovsky látja el a feladatokat, az Unilever pedig a Magyarország és Adria régióban nevezett ki új ügyvezetőt, ráadásul Ács Tamás személyében 2015 óta először magyar szakembert.
A tulajdonosváltás miatt többször írtunk a Libri-Bookline-ról, de két karrierhír is kapcsolódott a cégcsoporthoz. Sándor Gabriella 14 év után távozott a cégtől, marketing és kommunikációs igazgatói posztjára Ludvig Orsolya Stefanie érkezett. Ő a Magyar PR Szövetség elnökségi tagja, korábban dolgozott a Siemens-nél, a Mercedes-Benz Manufacturing Hungarynél és a Heinekennél. Emellett a Libri csoportot megvásárló Mathias Corvinus Collegiumban (MCC) műhelyvezetőként dolgozik.
A másik érintett poszt a PR-menedzseri volt: Jávor Zsófia nyolc év után a Müpa pr-vezetői posztjáért hagyta ott a Libri-Bookline-t, ahol utódja a kulturális szektorban is tapasztalatokat szerzett Fábián Barbara lett.
Nyitó- és borítókép: Brooke LarkUnsplash

