hero
Kreatív

Rovat:

Popkult
Becsült olvasási idő: 3 perc
Jobb-e a több? A design, túl a növekedésen

Fizikai növekedés vagy minőségi fejlődés? Szolgál-e közös, globális célt a javak növelése? Hogyan léphetünk ki bolygónk és méltóságunk érdekében a mókuskerékből? A Moholy-Nagy Művészeti Egyetem novemberben két egymáshoz kapcsolódó nemzetközi eseményt rendez, amelyek a design társadalmi, gazdasági és ökológiai összefüggéseit kritikai nézőpontból vizsgálják.

A Design és kapitalizmus című konferencia (november 12–13.) és a Spatialising Degrowth nemzetközi szimpózium (november 27–28.) célja, hogy a design és az építészet szerepét a társadalmi igazságosság és az ökológiai egyensúly szempontjából nézze, és úgy gondolja újra, hogy a ma még alternatív értékrendek ne periferikus törekvések, hanem rendszerszintű válaszok legyenek. Számos kutató és aktivista szerint a növekedés meg fog állni, a kapitalizmus gazdasági modellje pedig limitált, a kérdés csak az, hogy a folyamat tervezetten megy végbe, vagy instabilitást okoz. 

Egy designer számára az az igazi szakmai siker, ha a munkája hozzájárul egy ökológiailag és társadalmilag fenntartható világhoz – de mégis, hogyan teheti ezt legjobban a fogyasztói társadalomban? A Design és kapitalizmus konferencia éppen ezért a design, a designer és a kortárs kapitalizmus viszonyrendszerét vizsgálja, kritikai, kulturális és gazdasági nézőpontból. A kétnapos esemény egyéni és kollektív stratégiákat, gyakorlatokat mutat be, amelyek a növekedés logikája helyett értékalapú, gyakran kísérleti modelleket kínálnak.

Matthew Wizinsky

A konferencia kiemelt előadója Matthew Wizinsky, a University of Michigan városi technológiákkal foglalkozó professzora, a Design after Capitalism című, űttörő munka szerzője. Szintén előadnak Kapitány Ágnes és Kapitány Gábor társadalomtudósok, a MOME oktatói, akik a közelmúltban megjelent Túl a kapitalizmuson? című könyvükben azt elemzik, miként értelmezhető újra a termelési mód és a társadalmi szerveződés a kapitalizmust túlhaladva. A program további előadói között szerepel Babarczy Eszter filozófus, eszmetörténész, valamint Szentpéteri Márton designteoretikus, a MOME Doktori Iskola PhD-programjának a vezetője. A klasszikus előadások mellett számos izgalmas panelbeszélgetés is lesz a divat társadalomformáló hatásáról, a regeneratív gondolkodásról, valamint a részvételiség designban betöltött szerepéről. 

Kapitány Ágnes és Kapitány Gábor

A hónap végén megrendezett Spatialising Degrowth International Symposium a fenntarthatóság fogalmának a kiüresedésére reagál, a növekedéskritika építészeti, urbanisztikai és térelméleti nézőpontjait, következményeit vizsgálja. A „fenntarthatóság lehetetlen” mottója mögött az építészet és a tervezők szerepének radikális újragondolása húzódik, rákérdezve arra, hogy mit is jelent térben és társadalmilag felelős módon tervezni a 21. század válságai közepette. A nemnövekedés elmélete a közösségi önrendelkezést és az új környezeti megközelítést sürgeti a közgazdaságtan, a bölcsészet, a társadalomtudományok és a művészetek területén. 

A szimpózium első napja a nemnövekedés alapjaival, gazdasági és filozófiai vonatkozásaival foglalkozik, míg a második nap az építészet és az urbanisztika kérdéseit járja körül; nemzetközi szakemberek bevonásával és kutatások bemutatásával helyezi új kontextusba az építészet és a várostervezés gyakorlatát egy olyan világban, ahol a „több” már nem jelent automatikusan „jobbat”. A program meghívott előadói között szerepel Vincent Liegey politikai ökológus, aktivista és a nemnövekedés európai és magyar mozgalmának ismert képviselője; Jin Xue, Norwegian University of Life Sciences-en városi és regionális fenntarthatósági tervezést tanító professzor; dr. Köves Alexandra ökológiai közgazdász, a Budapesti Corvinus Egyetem docense, a Zöld egyenlőség podcast házigazdája; valamint a n’UNDO kollektíva, egy spanyol építészeti és urbanisztikai műhely, amely a „nem építés”, a leépítés, a minimalizmus és a szakmai elemzés eszközeivel reagál a városi túlburjánzás és a profitmaximalizálás kihívásaira. 

A két esemény közös célja, hogy új tereket nyisson a designról való gondolkodásban – nemcsak diszciplináris, hanem társadalmi értelemben is. A MOME ezzel a programsorozattal olyan párbeszédet kezdeményez, amely a tervezést nem csupán esztétikai gyakorlatként, hanem rendszerszintű, kritikai eszközként értelmezi egy komplex, ökológiai és társadalmi kihívásokkal terhelt világban. Az események a MOME Alapítvány Global Voices programjának a támogatásával valósulnak meg. 

Az események:

☞ Design és kapitalizmus konferencia 

☞ 2025. november 12–13. 

☞ MOME Campus

☞ Program és regisztráció: mome.hu/design-es-kapitalizmus-konferencia 

 

☞ Spatialising Degrowth International Symposium 

☞ 2025. november 27–28. 

☞ MOME Campus

☞ Program és regisztráció: mome.hu/spatialising-degrowth-international-symposium