hero
Molnár Kinga

Rovat:

Reklám
Becsült olvasási idő: 6 perc
Hiszünk a kinevelésben, sokan nullkilométeresként kezdték nálunk

Länger Vera, az Artificial Group kreatívigazgatója szerint sokszor előny, ha az alkotópár tagjai nem hasonló személyiségűek, mert így lehet jól véleményeket ütköztetni. Női kreatívigazgatókat bemutató sorozatunk negyedik részét közöljük, amely először a Kreatív legutóbbi lapszámában jelent meg.

A kutatás szerint a csapat jelenti a fő motivációt. A kreatívcsapatodat te alakítottad ki, vagy örökölted?

Több mint négy éve kerültem az ügynökséghez, akkor, amikor még az egész cég kisebb volt. Az ügynökség az eltelt évek alatt jelentős növekedésnek indult, így ma már közel harmincfős a kreatívcsapat, amit ketten viszünk kreatívigazgatóként Horváth Gergővel. 

Az érkezésemkor hárman tartoztak hozzám, közülük ketten még mindig itt vannak, de mára a bővüléssel 14 fős csapatot építettem fel. Gergőnél is nagyjából ennyien vannak, és bár külön működünk, de mindig konzultálunk az új csapattagok felvételéről.

Szerinted mitől jó egy kreatívcsapat?

Attól, hogy nem homogén. Hiszem, hogy egy diverz csapatban jobb munkák születnek, és nem baj, ha valaki valamiért kilóg, mert új színt, új habitust és új hozzáállást jelent. 

A kezdetektől azt vallom, hogy sokszor előny, ha egy alkotópár nem hasonló személyiségekből áll össze, hiszen így tudnak véleményeket ütköztetni. Egy félénkebb és egy nagyhangú kolléga igen is lehet jó páros mindaddig, amíg tisztelettel, egymást meg nem bántva tudnak egymással kommunikálni. 

Egyébként nem szándékosan, nem mérlegelve, de úgy alakult, hogy a csapatomban a nemek aránya fele-fele. Hiszünk a kinevelésben is, és sok energiát fektetünk bele. Többen teljesen nullkilométeresként kezdték nálunk, akik a mai napig velünk vannak.

Milyen gyakran túlóráztok? Hogyan kompenzáljátok?

Bárki bármit mond, a túlóra létező fogalom ebben a hektikus szakmában. Általában igyekszem előre jelezni, ha egy tender vagy határidő miatt erre számítani lehet, cserébe előfordulnak olyan időszakok is, amikor kevesebb a munka, és lazábban lehet kezelni a kereteket. Szeretem felnőttnek kezelni a csapatom tagjait, ezért felőlem bármikor el lehet menni délelőtt banki ügyeket intézni, ha az a munka, amit kértem, határidőre készen van. A forgatások miatt persze néha vannak hétvégén is munkák, ezek egyben lecsúsztathatók.

Länger Vera

Pályáját szabadúszó újságíróként kezdte, majd 2008-ban a BBDO-hoz került, ahol szövegíróként ismerte meg az ügynökségi világot. 2012-től négy éven át a DDB-nél senior szövegíró volt, majd az Isobarnál dolgozott először Group Headként, ahol egy év után kreatívigazgatónak nevezték ki. Az Artificial Grouphoz 2019 elején igazolt.

Hogyan alakul nálatok a féfiak és nők fizetése? Van-e különbség ugyanazon pozícióknál?

A fizetések nálunk a tapasztalati szinthez és a csapathoz való hozzáadott értékhez vannak igazítva, nem a nemekhez. És ez így van jól.

Hány családos van a csapatban? Jár nekik megkülönböztetett figyelem?

Jelenleg a kreatívcsapatban három apuka van, illetve egy anyuka, aki otthon van még a babájával, és lehet, hogy majd visszajön. Ez nem tudatos döntés eredménye, hanem így alakult. Volt már olyan, hogy nagyon szerettünk volna felvenni kisgyermekes anyukát, de ő maga döntött végül úgy, hogy mégsem akar kötöttségek között dolgozni, és inkább freelancer maradt.

A kismamák hogyan tudnak visszatérni a csapatba?

Sajnos ritkán látok arra példát, hogy a kismamák visszatérnek az ügynökségekbe kreatívnak teljes munkaidőben. Legtöbbször úgy döntenek, hogy részmunkaidőben vagy szabadúszóként folytatják a szakmát, hogy rugalmasabb kereteket biztosítsanak a család számára.

A kutatás szerint a fejlődési lehetőség is dobogós a motivációk között – sőt, a nőknek fontosabb, mint a jó fizetés. Milyen fejlődési lehetőségek vannak nálatok?

Az Artificial a kezdetektől abban hisz, hogy a vezetők mindenben részt vesznek, ehhez igazítottan sokáig kifejezetten lapos szervezeti ábrában dolgoztunk. Azonban ahogy növekedtünk, megszületett az igény arra, hogy létrehozzunk egy olyan felelősségteljes középréteget, akik összefognak egy-egy márkát. Ez nem azt jelenti, hogy Gergő vagy én kevésbé lennénk képben bármivel, azt viszont igen, hogy ma már nálunk is lehet valakiből Group Head vagy Head of Art, ha van benne ilyen hosszú távú ambíció.

Milyen továbbképzési, oktatási módszereitek vannak?

Időként szervezünk házon belül inspirációs előadásokat, amikor feldobunk egy-egy témát, és azzal foglalkozunk. Néha csak a kreatívosztálynak szólnak ezek, néha pedig mindenkinek – témafüggő. 

Cannes után például az egész cég előtt tartottunk beszámolót, ez egy hosszúra nyúlt délután volt, és közös koktélozással zárult. Tehát nem állandó rendszerességgel tartunk saját képzéseket, hanem ha úgy adódik egy aktualitás, vagy szükséges az ismereteket bővíteni, akkor szervezünk egy-egy alkalmat. Ezen kívül ha valaki szeretne valamilyen szakmai témában fejlődni, vagy új területet megismerni, akkor van, hogy képzésre is elküldjük.

Korábban alig volt női kreatívigazgató Magyarországon,
és nemzetközi szinten is hasonló volt a helyzet. Hogy látod, minek köszönhető, hogy ma már szemmel látható a változás? Miben más egy női kreatívigazgató, mint egy férfi?

Szerintem egy erősen férfi dominált kreatívigazgatói korszak után most egy teljes generációváltás zajlik. Pont most érik be az a harmincas korosztály, akik már rengeteget bizonyítottak, és most lehetőséget kaptak – teljesen függetlenül attól, hogy nők vagy férfiak. Az számított, hogy mennyi volt bennük, mennyit voltak hajlandóak – akár extrában is – beletenni a szakmába, és hogy hová szerettek volna eljutni.

Ezzel nem azt mondom, hogy ma már minden szuper a nemi esélyegyenlőség kapcsán, és nem eshet meg, hogy valaki valamilyen szituációban ne érezhetné azt, hogy nem ugyanaz a lehetősége, megítélése (vagy a szavának az ereje) csak azért, mert nő. 

Az elmúlt 15 évben éltem át én is olyan helyzetet, amikor úgy éreztem, ért ebből fakadó hátrányos megkülönböztetés. De ha teljesen őszinte vagyok, elképzelhető, hogy azért viselkedtek velem valahogy, mert nő vagyok, de az is lehet, hogy az adott szituációban akkor is ugyanazt a tapasztalatot szerzem, ha egy kevésbé öblöshangú férfi vagyok.

„Éppen a héten, május 22-én ért véget a WWF Magyarországnak készített egyszázalékos kampányunk. A szervezettel most először dolgoztunk együtt, nagy örömmel kezdtük el év elején a közös munkát. 

Úgy érzem, hogy egy nagyon kerek kampányt hoztunk létre, a vizuálokat különösen szeretem. Jól sikerültek a kiterjesztések is, a Dumaszínházasok videói nagyot mentek a TikTokon, és az influenszerekkel való együttműködés is példaértékű volt, teljesen beletették magukat, saját ötleteikkel és szavaikkal alakították a sztorit” – mesélte Länger Vera. 

A kampány kimagasló engagementet hozott, és sok pozitív visszajelzést kapott a social térben, de hogy számszerűen mennyire volt sikeres, azaz hány forint fog befolyni a felajánlott egy százalékokból, az csak ősszel fog kiderülni.

Az Artificial Group eddigi ügyfelei mellett most már az Erstének is dolgozik: márciusban nyerték el a bank kreatívfeladatokra kiírt tenderét, az azóta eltelt időszakban a fejlesztések zajlottak és zajlanak, de az első közös kampány részletei egyelőre még nem publikusak.

Az ügynökség is csatlakozott a június 2-i Ügynökségek Éjszakája eseményhez, Horváth Gergő (az AG másik kreatívigazgatója) vezetésével például egy MOME kerekasztal-beszélgetésre várják a látogatókat, Turai (Síkidegvagyok) Barnát pedig Gulyás Lídia Head of Social fogja kérdezni. Az esemény vendégei egyúttal megnézhetik azt is, hogy milyen Az Év Irodája, hiszen az Artifical Group a 2022-es év dizájndíj első helyezettje lett

Az Artificial Group tavaly tavasszal költözött be új helyére, nem messze az előző irodától. Az új, 700 négyzetméteres teret Haberland Attila ügyvezető igazgató és Haberland Isai Anita alakította ki. 

Länger Vera egyébként ebben a hónapban részt vett a Kreatív reklámversenyének, a Hipnózisnak a zsűrijében is. Ez már a harmadik közös munkája volt velünk és a nemzetközi zsűrivel. Azt mesélte, hogy mindig nagyon érdekesnek találja a külföldi nézőpontokat, és idén is élénk eszmecserék zajlottak a nevezések alapos átbeszélése közben.

Ez a cikk egy sorozat része, amiben a Kreatív a 2022-es Apex-lista díjazottjait mutatja be. Az Artificial Group az előző évi eredményei alapján a reklámügynökségi rangsorban a második helyen szerepel.