Cem Özdemir, a német kormánykoalíció zöldpárti tagja, agrár- és élelmezésügyi miniszter a napokban felkavarta a német gyerekek életét: közölte, hogy egy új törvénytervezet szerint alig lehet majd édességet reklámozni.
Mi számít édességnek?
A Taz cikke szerint a televízióban 6-23 óra között él majd a cukorstop, ami a csokira, cukorkára, gumicukorra, süteményre, kekszre, édes üdítőkre is vonatkozni fog.
A hozzáadott cukor vagy édesítő nélküli tejtermékek és üdítők/gyümölcslevek megússzák a reklámtilalmat, ami a 14 év alattiak szervezetét hivatott védeni.
Hogy pontosan milyen élelmiszerekre vonatkozik a tiltás, azt a törvény pontosan szabályozza majd. Ökölszabály szerint a cukor- és zsírtartalom fog számítani, így nemcsak az édességek, hanem a chipsek és sós-olajos snackek is a célkeresztbe kerülhetnek. Az alap gabonapelyhek megúszhatják a tiltást, de a cukrosabb reggelik már nem. További tejtermékek (vaj, sajt, joghurt stb.), készételek, pékáruk esetén a zsiradékok aránya fog számítani. A húsra, gyümölcsre, zöldségre, halra alapvetően nem vonatkozik majd a tilalom.
Hosszas cukorcsend
A tervezet szerint a tilalom főleg a gyerekeket célzó médiumoknál vezetné be a tiltást,
így például a focimeccsek közvetítése közben lehet majd kólát reklámozni.
A 6 és 23 óra közötti tiltósáv a rádiókra is vonatkozik majd. A gyerekeknek szóló lapokban és weboldalakon sem lesz szabad édességet hirdetni, ahogy reklámtáblák, plakátok sem helyezhetők majd ki többek közt iskolák 100 méteres körzetébe.
Arra a reklámozó cégre, amelyik nem tartja be a tilalmat, 30 ezer euróig (most épp 11,4 millió forint) terjedő bírságot szabhatnak majd ki.
A limiteket egyébként az Egészségügyi Világszervezet (WHO) útmutatásai alapján húzták meg, bár az szigorúbb a teljes tejjel és a gyümölcslevekkel, mint a német törvénytervezet.
A koalíciós partner szabaddemokraták (FDP) szabadpiaci hozzáállásuknak megfelelően nem támogatják a keménykedést. A tévéreklámoknál a műsorsáv gyerekekre vonatkozó közönségarányát vennék alapul, az internet és a szponzoráció dolgaiba pedig nem nyúlna bele.
Eközben ott a közegészségügyi valóság is. A Robert Koch Intézet szerint a német gyerekek (3-17 év köztiek) 15 százaléka túlsúlyos, így hajlamosabbá válik később a magas vérnyomásra, a kettes típusú cukorbetegségre vagy a szívinfarktusra.
(Kiemelt kép: vovan / Adobe Stock)

