hero
Kreatív

Rovat:

Recharge
Becsült olvasási idő: 5 perc
Pályi Zsófi: „Ezen a tájon másképp élem meg a munkát is”

Pályi Zsófi Balaton, a magyar tenger-sorozatát nézte a világ a National Geographic hasábjain. A tó a fotográfus második otthona, amely rengeteg díjnyertes fotótémát adott számára. Zsófit az „elmenekülés” során is megtalálják a feladatok, de ezek olyan lelkesítő kihívások, amelyekből feltöltekezve tud továbblépni - írja Recharge rovatunkban.
 

Szakmai pályám elején nem kíméltem magam, kikapcsolódásra nem sok idő jutott. Mindig ingáztam különböző platformok között. A diákéletet amennyire lehetett, időben ugyan kitoltam, a munkáim terén viszont igyekeztem több lábon állni. Amikor a Szellemkép Szabadiskolában fotográfiát tanultam, mellette jártam már az ELTE BTK kommunikáció-portugál szakpárra is. Majd mikor végeztem a fotós iskolában, elkezdtem az egyetemi tanulmányaim mellett dolgozni az akkori Origo internetes portálnak is. Miután megszereztem bölcsész diplomáimat, a munka mellett továbbtanultam a MOME fotográfia szakon is. 

Amikor pedig már ott is diplomát szereztem, megnyílt a magazinos világ is előttem. Főként a Marie Claire magazinra, a Nők Lapjára és különszámaira gondolok. Amikor pedig felmondtam az Origónál, a magazinos munkáim mellett eljártam az Magyar Állami Operaházhoz és a Nemzeti Baletthez is fényképezni. De mindamellett a Müpa zenei és művészeti életébe is bekapcsolódtam. Valójában fel is töltöttek ezek a munkák, mert a gyerekkori álmomnak, hobbimnak élhettem. De tény, a tudatos kikapcsolódás sose ment igazán. A munkám kuszaságából adódóan sem.  

Most szabadúszó vagyok. Ennek minden szabadságával és kihívásával együtt. Igyekszem az egyensúlyra is törekedni. Természetesen egy-két kötöttség adott, de bármire mondhatok igent vagy nemet. A sok hétköznapi munka és az azóta megszületett Johanna kislányom és Ábris kisfiam mellett persze ma is kihívás a tudatos, rendszeres feltöltődés. Talán éppen ezért az működik nálam a legjobban, ha „elmenekülök” és elutazom otthonról. És legtöbbször hova máshova, mint gyermekkorom nagy színterére, a Balatonra!

A Balatonnál sose laktam állandóan, de egyfajta kétlaki életet élve, mindig oda húz a szívem. Gyermekkoromban Balatonfüred volt a bázis, ahol egy kis garzonlakást osztottunk meg a nagyszüleimmel, unokatestvéremékkel minden nyáron. Nagymamám nyár elején mindig felcsapta asztali naptárát és beírta a nyaralási igényeket, ki melyik héten foglalná el a családi rezidenciát. A határtalan strandolás jellemezte ezeket a gyerekkori nyarakat, amit idővel felváltottak a nyári vitorlástáborok és a Balaton-felvidéki bringatúrák. Azóta a part közelségéből kicsit feljebb húzódtunk a szőlődombra, egy igazi kertes nyaralóba, ahol kerítés híján visszatérő vendégek a mezei nyulak és szarvasok. A határtalan horizont és a Balaton két medencéjét is megmutató panoráma mindig feltölt és el tudok merülni a gondolataimba. Ilyenkor összegzek, álmokat szövögetek, tervezek.

Szerencsére ez a második otthon hozta magával a fotótémákat is. És amellett, hogy itt többnyire szabadságon vagyok, a szívemhez legközelebb álló témák kerültek fókuszba, igazi szerelemprojektek. Így született meg a középformátumú géppel készült, roll filmre exponált Balaton, a magyar tenger sorozatom; ami kapcsán sok pozitív visszacsatolást kaptam a képek vevőitől, fesztiváloktól, magazinoktól. Az amerikai National Geographic magazin hét oldalon át, nyitó fotóesszéként mutatta be a hasábjain pár éve, amit közel harminc ország helyi társlapja vett át. Mexikótól Dél-Koreán át Németországig ezeket a képeket nézték az olvasók szerte a világon. A tihanyi Artplacc Fesztivál arca is volt a sorozat, a füredi Gyetvai Villában pedig egy barátságos tárlat kerekedett ki belőle; legutóbb pedig a Veszprém-Balaton 2023 Európai Kulturális Fővárosa harangozta be programját ezekkel a képekkel teleszórva a régió óriásplakátjait. Azaz kiindulási helyükre is visszatértek ezek a fotók.

Részlet a Balaton, a magyar tenger sorozatból

Tavaly ősszel egy szintén Veszprém-Balaton EKF image fotózás felkérés megint ebbe a régióba repített és azt a kiváltságot élvezhettem, hogy egy egész ősszel a Balaton-felvidéken kalandozhattam. Imádom a főszezonon kívül eső időszakot, a hétvégéket is itt tölteni, ha lehetséges. Igazi szabadságot kaptam ebben a projektben, melyben igyekeztem megragadni a Balaton-felvidék és a bakonyi régió lényegét. A sorozatból jelenleg is láthatóak képek a Ragyogj tovább! kiállításon a veszprémi Laczkó Dezső Múzeumban.

Image fotók a Veszprém-Balaton 2023-nak

A napokban, idén május végén megjelent - a Pictorial Collective tagjaival közösen létrehozott Petőfi utcák népe - fotóalbumunkba is belecsempészhettem ebből a régióból felvételeket. Vászolyi nádtetős ház kelet-német lakói, lelkes fövenyesi kertmozi üzemeltető, magyarpolányi sváb ház előtt hazafiak is megjelennek a könyv hasábjain. Az ötlet onnan indult ki, hogy Petőfiről nevezték el a legtöbb utcát Magyarországon, ha egymás mellé tennénk mind a 2800-at, az Atlanti-óceánig is eljuthatnánk. Ez a vizuálisan dokumentált, határon túlra is átnyúló Petőfi utca egy szubjektív látleletet igyekszik adni a mai magyar társadalomról, és ebből a Balaton északi partja sem maradhatott ki. Eredetileg a Capa Központba tervezett kiállítás koncepciójával vágtunk neki a fotózásnak, de ezután egy könyv formába is önthettük a képanyagot, hála a nagylelkű adakozóknak, akik támogatták az ötletünket a Brancs közösségi finanszírozás oldalán.

Végül csak-csak odajutottam, hogy az “elmenekülés” során is megtalálnak a feladatok, de ezek igazán lelkesítő kihívások; amiből feltöltekezve tudok tovább lépni. És ezen a tájon másképp élem meg a munkát is. Ha pedig végleg kimerülnék, két élénk gyerekünkkel a természetbe sietünk, piknikezünk, vízparton töltekezünk, hol a Duna mellett Zebegényben, hol a martonvásári kastélyparkban, a szicíliai Cefalú szikláinak tövében vagy a Balaton északi partján.

Pályi Zsófia szabadúszó fotográfusként dolgozik. BA diplomáját a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem fotográfia szakán szerezte 2010-ben. Korábban az ELTE kommunikáció-portugál MA képzését végezte el 2007-ben. Tanult egy évet a lisszaboni Universidade de Lisboa egyetem szépművészeti karán, és a lisszaboni Universidade Nova de Lisboa egyetem történelem szakán. A Szellemkép Szabadiskola fotó képzésére is járt.    

2005 és 2014 között kilenc éven át az Origo internetes újságnak dolgozott. Ma már többnyire magazinoknak, kulturális intézményeknek készít fényképeket, és saját hosszú távú művészeti anyagaira fókuszál. Háromszor is elnyerte a Pécsi József Fotóművészeti Ösztöndíjat, és számos díjat nyert a Magyar Sajtófotó pályázaton. 2017-ben elnyerte a Hemző Károly-díjat. A Fiatalok Fotóművészeti Stúdiójának (FFS) vezetőségi tagja volt 2013 és 2015 között. 2018 és 2021 között a Magyar Művészeti Akadémia művészeti ösztöndíjasa.

Balaton című sorozata Coeup de Coeur ANI jelölést kapott 2014-ben a Perpignan fotó fesztiválon; 2015-ben pedig finalista lett a nemzetközi LensCulture Portrait Awards versenyen. 2022-ben Bűnbánók c. sorozata shortlisted lett a Helsinki Photo Awards, a Kolga Tbilisi Photo Awards nemzetközi versenyeken és az Athens Photo Festival-on. 
 

A szöveget a bemutatott alanyok írják.