Molnár Zoltán

Rovat:

Reklám
Becsült olvasási idő: 1 perc
Eljött az idő, hatályba lép az új Reklámetikai Kódex

A hirdetők, médiumok és ügynökségek ernyőszervezetei is aláírták a vonatkozó dokumentumot, de a Reklámszövetség számít még csatlakozókra.

Június 30-án hatályba lépett az Önszabályozó Reklám Testület (ÖRT) és a Magyar Reklámszövetség (MRSZ) által tető alá hozott új Magyar Reklámetikai Kódex, közölték a szervezetek pénteken. Azt írják, szinte minden cikkely szövege módosult, kiegészült és az alkotók új fejezeteket is beemeltek.

Előzményként leírják, a Kódex már 1981 óta létezik, már hirdetők, médiumok és ügynökségek is alkalmazzák, zömmel érdekvédelmi szervezeteiken keresztül. Gulyás János, a Reklámszövetség elnöke elmondta, továbbra is várják a csatlakozó szervezeteket. A betartatást egyébként az ÖRT reklámetikai bizottságai felügyelik.

A csoportképen azoknak a szervezeteknek a vezetői láthatók, akik április 4-én ünnepélyes keretek között írták alá a Kódexet. Forrás: Magyar Reklámszövetség.

Sok helyen egyszerűsítettek a ma hatályba lépő Kódex szövegén, de pontosítások is megjelentek. Ilyen például törekvés a sokoldalú emberábrázolásra vagy a testképet digitális módon torzító manipulációk elkerülése. Foglalkozik a Kódex az adatvédelemmel, a kiskorúak védelmével, de nagyot bővült a környezetvédelemmel és fenntarthatósággal kapcsolatos rész is.

Beemelték az olyan nem alkoholos italok reklámozását, amelyek alkoholos italok neveit viselik, de a fogadási tippszolgáltatás vonala is újdonság. A digitális fejlődést is lekövették, így teljesen új cikkelyként megjelent az influenszermarketingre vonatkozó is. A Kódexet egyébként 24 szervezet írta alá április 4-én.