hero
Bicsérdi-Fülöp Ádám

Rovat:

Reklám
Becsült olvasási idő: 7 perc
„Szoboszlainál most jött el az a pont, hogy már érdemes márkákkal is tárgyalnunk”

Egy fejlődésben lévő játékos számára akár felesleges terhet is jelenthet egy szponzori együttműködés, így a Szoboszlait képviselő EM Sportsnál is inkább nemet mondtak sok megkeresésre eddig. Az ügynökség tulajdonosa és vezetője, Esterházy Mátyás szerint Szoboszlai esetében tudták, hogy egyszer majd eljöhet az a pont, amikor már érdemes cégekkel együttműködésről tárgyalni. A játékost gyerekkora óta ismerő Esterházy arról is mesélt interjúnkban, mennyi mindent tanulhattak profi kommunikációról a Red Bull Media stábjától a salzburgi és lipcsei években. 

Interjúnk még azelőtt készült, hogy Szoboszlai a hónap játékosának választották Liverpoolban.

Az EM Sportson belül mekkora hangsúlyt fektettek az egyes játékosok marketingjére, szponzorációs lehetőségeire?

Esterházy Mátyás: Azt látni kell, hogy európai viszonylatban a magyar játékosok szponzorációs ereje eddig nem volt túl magas, Szoboszlai Dominik esetében pedig nem véletlenül nem volt még ilyenre példa, a Nike-hoz köthető tartalmon kívül. A Liverpoolba igazolásával viszont már egy olyan szintre került, ahol értelmet és értéket nyer ez is. De ahhoz, hogy Dominik ilyen brandértékkel rendelkezzen, egyértelműen az elmúlt évek teljesítménye kellett.

Amikor nem keresitek a hozzátok tartozó játékost a szponzori kötelezettségekkel, akkor főleg a pihenésre, felkészülésre szánt idejét óvjátok?

Az ilyen együttműködésekről – nálunk biztosan – elsősorban a sportoló személyisége dönt. Van olyan játékosunk, aki nagyon nyitott a szponzori megkeresésekre, sőt, kimondottan keresi a lehetőségeket. De azt is tiszteletben tartom, ha valaki kevésbé nyitott ebben a témában, mert nem akarja márkákkal befolyásolni a róla kialakult képet. Dominik esetében mindig is tudtuk, hogy eljön az a pont, amikor már érdemes márkákkal is tárgyalnunk. De pontosan azért, hogy a jövőbeli megállapodásait tiszta lappal indíthassuk, türelmesek voltunk.

Ez akkor azt is jelenti, hogy a legtöbb esetben eddig nemet mondtatok Szoboszlai esetében az ilyen megkeresésekre?

Igen, és nagyon fontos visszajelzés volt, hogy a potenciális partnereink értették és pozitívan értékelték, hogy miért koraiak szerintünk ezek az együttműködések. Eleve hosszú távban gondolkodunk, nem úgy képzeljük ezt a munkát, hogy Dominik az egyik évben az egyik márkával, a másik évben annak konkurenciájával működik együtt. Csakis olyan brand jöhet szóba nála is, amelyhez hitelesen tud kapcsolódni, amivel komfortosan érzi magát.

Esterházy Mátyás menedzser, Szoboszlai Dominik labdarúgó és édesapja, Szoboszlai Zsolt a liverpooli átigazolás bejelentésekor // Fotó: MTI/Hegedüs Róbert

Magyarországról érkeztek felétek főleg márkamegkeresések, vagy ez már azért változott Szoboszlai lipcsei, majd liverpooli szereplésének köszönhetően?

Természetesen érkeznek folyamatosan. Nem kizárt, hogy magyar vállalattal dolgozzunk együtt a jövőben, de Dominik esetében alapvetően globális brandek jöhetnek szóba. Pontosabban olyan márkák, amelyeknek Magyarországon is van érdekeltsége. De hosszú távon gondolkodunk, nem akarunk semmit elkapkodni.

Mennyire engedik ma a klubok azt, hogy egy-egy játékosuk egyéni szerződéseket kössön?

Ebben eltérő megoldásokat látunk. Az elég alapvető, hogy a klub főszponzorainak riválisai nem jöhetnek számításba egyéni szinten, de minden más esetben lehetséges a megegyezés, ezek nyilván üzleti kérdések már.

Említetted, hogy játékosok személyiségétől is függ, hogy mennyire vevők a szponzorok bevonására. Volt már rá példa, hogy sportoló hozott partnert?

Mi elsősorban tanácsadó cég vagyunk, tehát ilyen esetekben azt tudjuk elmondani egy játékosnak, hogy a mi értékrendünk szerint jó ötlet-e vagy sem, ha az adott partnerrel szerződést köt, és az hogyan befolyásolhatja a megítélését hosszú távon. A végső döntést azonban nem mi hozzuk meg ilyen esetekben.

Előfordult emiatt, hogy ugyan mi nem javasoltuk az együttműködést, a sportoló mégis megegyezett a céggel. De fordított esetre is volt már példa. Azért ismerjük annyira a portfóliónkba tartozó futballistákat, hogy teljesen fals dolgokkal nem is keressük őket.

Mennyire szóltok bele, hogy egy játékos hogyan kezeli a social csatornáit?

Nem csak sportszakmai témákról beszélgetünk a játékosainkkal, így simán előfordul, hogy egy ilyen kérdést is egyeztetünk velük, de még senkit nem szorítottunk sarokba azzal, hogy így vagy úgy csinálja a saját tartalmait. Fiatal sportolókkal dolgozunk, tehát a social media kezelése óhatatlanul is előjön egy ponton, de így legalább korán megismerjük a játékosaink személyiségét, ami segíthet későbbi, fontosabb döntéseknél.

Az kezdetektől tudatos döntés volt, hogy fiatalon kezdtek el a labdarúgókkal foglalkozni?

Amikor önálló cégként belevágtunk a játékosok menedzselésébe, akkor a piacon három-négy ügynökség létezett, és ők mind a top játékosokkal foglalkoztak. Mi akkor ezért abban láttuk meg a piaci rést, hogy a fiatal tehetségekre fókuszálunk, az ő felépítésükkel foglalkozunk. Ehhez persze kellett az is, hogy a korábbi munkahelyemen is főleg ez volt a feladatom.

Ezen nem is szeretnék változtatni a jövőben, ez már az EM Sports fő értéke a piacon. Még úgy sem szeretnénk ettől eltávolodni, hogy immár Schäfer András vagy Szoboszlai szintű, nemzetközi szinten is elismert játékosaink vannak.

A social media kezelése azért is érdekelt, mert külső szemmel úgy tűnik, egyre fontosabb, milyen képet sugároz magáról ott egy játékos, milyen személyisége van, az értékében már nem csak feltétlenül sportszakmai tényezők játszanak szerepet.

Szerintem a játékosok személyisége, a pályán kívül tanúsított viselkedésük nagyban meghatározza a pályán mutatott hosszútávú teljesítményüket. Tehát ezt nem lehet szerintem külön kezelni, a kettő nagyban összefügg. Azt látjuk, hogy erős személyiségű, komoly karakter kell eleve ahhoz, hogy valakiből magas szinten is kiemelkedő sportoló legyen.

Az átigazolás nyélbe ütése után mi a tapasztalatotok a Liverpool kommunikációjáról, az ottani csapattal mennyire szoros az együttműködés?

Több megkeresés érkezik a brit sajtótól, és ez nagyobb elfoglaltságot jelent Dominiknak, de ez természetes. Abban nincs meglepetés a számunkra, hogy egy ilyen klub milyen profin kezeli a felületeit, mert szerencsére erről Salzburgban és Lipcsében is rengeteget tanultunk mi is.

Az elejétől fogva odafigyeltem arra, hogyan nyilvánuljon meg Dominik a sajtóban, így például sokáig tudatosan kerültük azt, hogy élő interjút adjon. Salzburgban viszont a Red Bull Media működését közelről nézni nagyon tanulságos volt, ott külön foglalkoztak a játékosokkal, vagy azzal, hogy mi áll jól nekik a képernyőn, hogyan nyilatkozzanak, és csak akkor publikáltak anyagot, ha az tényleg megfelelt a mércéjüknek. Így jutott el Dominik oda, hogy a Covid-időszak alatt már profin, humorosan, németül adott nyilatkozatot.

Rendkívül fontos munka volt, amit ott Salzburgban végeztek vele. Persze ahhoz, hogy az ilyen tartalmakkal külön stáb foglalkozzon, csak az ilyen szinten lévő klubok engedhetik meg maguknak. De még ezen a szinten is külön kategória a Red Bull Media. Hazudnék, ha azt mondanám, hogy ezt tudtuk az odaigazolása előtt is, de utólag már elmondhatjuk, hogy ebből rengeteget profitált Dominik.

Meglepett titeket még így is valamennyire az, ahogy a Liverpool kezelte Szoboszlai érkezését?

Más játékosok esetében már láthattuk, milyen körítése van egy-egy ilyen szintű átigazolásnak, de azért érintettként átélni ezt hihetetlen volt. Azt látni, hogy ami mondjuk Bellingham körül történik, az megtörténik Dominikkal – ettől még most is libabőrös leszek.

Persze, nem titok, hogy üzleti szempontból mekkora dolog ez az átigazolás nekünk, de emberileg volt igazán jó megélni azt a pár napot testközelből, amíg kint voltunk Liverpoolban. Gyerekkora óta részese vagyok Dominik életének, így érzelmileg is nagyon fontos pont volt ez számunkra.

Abba például nagyon jó volt belelátni, ahogy közösen kitaláltuk, hogy a piros-fehér-zöld színeket milyen jól meg tudjuk mutatni a Liverpool hazai és idegenbeli mezével. Ezek azok az apró, kreatív dolgok, amiben egy Liverpoolnál már külön emberek foglalkoznak, a hatalmas követőbázis és érdeklődés kiszolgálására.

Amikor az első lépésetek teszitek meg a veletek szerződő fiatalokkal, akkor már készítitek őket a nyilvánosság előtti szereplésre is?

Amennyire lehet, próbáljuk őket erre trenírozni. Amikor például tavaly megrendeztük a jótékonysági estünket, akkor a fiatal, tizenéves játékosaink beleláthattak abba, hogyan készülnek ezek az interjúk élesben a válogatott játékosokkal, és ők is éles helyzetbe kerülhettek.

Ma már Schäfer vagy Szoboszlai példáján keresztül könnyebb elmagyarázni egy fiatal játékosnak, vagy a szüleinek, hogy mit is képviseltek tanácsadó cégként?

A hitelességünk ilyen pályaképekkel exponenciálisan nő, de azért azt is tapasztaljuk, hogy nem kell már nagyon magyarázkodnunk, általában szeretnének velünk dolgozni. De nem az olyan sztorikkal kampányolunk ezeken a beszélgetéseken, amit elolvashatsz a játékosainkról a médiában. Mi olyan ügyfeleket szeretnénk, akik kizárólag velünk akarnak dolgozni, és tudják, mit kaphatnak tőlünk.

Az ügynökség életében eljutottunk arra a pontra, hogy nem mindennapos anyagi kérdés, hogy valaki velünk szerződik-e vagy sem. A jelenlegi portfólióval is több évig gond nélkül tudnánk folytatni. Ez tűnhet nagyképűségnek, de pont az ellenkezőjéről szól: mi ebben az építkezésben hiszünk, és csak olyanokkal szerződünk, akik értik, mit képviselünk.

Itt arra is gondolsz, hogy az ügynökségnél a kisebb lépésekben, szintről szintre haladásban hisztek?

Azért az relatív, hogy kinél mit jelent a kis lépés, mert Dominik esetében a Lipcse fontos állomás volt, de más játékosnál lehet, hogy a Lipcse abszolút végcél a karrierben. Inkább úgy fogalmaznék, hogy minden játékos esetében a benne rejlő potenciál alapján próbálunk lépegetni. Persze, erre lehet mondani, hogy utólag már könnyű okosnak lenni, de mi tényleg előre lefektettük Szoboszlai esetében is ezeket a terveket.

Előfordult már olyan is az ügynökség életében, hogy mi nagyra értékeltünk egy játékost, de ő és a családja másképp látták a célig vezető utat. De ez rendjén van így, nem kell, hogy minden játékoshoz passzoljon a mi elképzelésünk. Akikhez viszont passzol, velük közösen valóban szintről szintre haladásban gondolkodunk.

Kiemelt kép: MTI/Hegedüs Róbert