5990 forintért a Betyár Jó Cuccoktól bárki rendelhet egy O1G-s pólót, háromféle verzióban (és két színben), az egyik feliraton még Orbán Viktor feje is ott díszeleg, a másik kettő csupán a rövidítés kétféle logótípiával.

A polomania.hu oldalnak van külön O1G aloldala OIG Shop néven, onnan még akár baba bodyt is lehet rendelni a felirattal, de van láthatósági mellény a logóval vagy A3-as méretű puzzle is.

Az O1G-nek saját Wikipédia-bejegyzése van, amelyben végigkövetik a Simicska Lajos 2015. február 6-án elejtett, „Orbán Viktor is egy geci” mondatából induló rövidítés történetét. Eszerint maga a mém csak jóval később, 2017-ben a 444.hu kommentszekciójában kelt életre, és a 2018. decemberi tiltakozáshullám idején vált a liberális ellenzék közkedvelt transzparensdíszítőjévé. Graffitifirkaként de még hashtagként is elég komoly karriert futott be: Guy Verhofstadt, az Európai Parlament liberális frakcióvezetője 2018 decemberében használta, amikor az akkori Kossuth téri demonstrációról posztolt, és Twitter-üzenetébe odabiggyesztette az #O1G hashtaget. Megnéztük az Instagramon: az O1G hashtaget ezen a felületen 13 ezer fölött használták eddig.

2019 januárjában a 444.hu írta meg, hogy egy BAZ megye méretű O1G-t írt egy magyar pilóta Florida fölé, méghozzá útvonalként, amit aztán megosztott közösségi felületén.

Az O1G-ből többfajta logó is létrejött, a legismertebb, körkörös verziót a Budai Simicska álnevű egyénhez kötötték, de kérdésünkre leírta, hogy nem tőle származik, hanem egy Moszkva tér környékén fújó graffitis arc munkája lehet, akinek a kilétét a 444.hu is próbálta felfedni.
Mindenesetre 2018-ban a Budai Simicska - O1G Facebook-oldalán ezzel a logóval nyomott mercheket kezdett árulni:

Védjegy? Nem védjegy
A hvg.hu 2019-ben írta meg, hogy védjegybejegyzés iránti kérelem érkezett a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalához az O1G-re szóvédjegyként. A kérelemből kiderült, hogy a védjegyet három áruosztályra jelentették be. „Ez azt jelenti, hogy ha a folyamatban lévő eljárás lezárul, ezeken a területeken – így például ruházati cikkek, sport és kulturális események, vendéglátás vagy szakmai képzés – csak akkor lehet felhasználni az O1G szót, ha vele erről megállapodtak.”
Ez viszont nem sikerült, utánajártunk, és az Oppenheim ügyvédi iroda kiderítette kérésünkre, hogy hiába próbálták bejegyezni az O1G-t, az eljárás megszűnt: „Van rá irodalom, hogy ha valaminek lehet közerkölcsbe ütköző jelentése, amit az átlagos fogyasztó ismer, akkor az ki van zárva az oltalomból. Az O1G ilyen a G miatt” - mondta el megkeresésünkre László Áron és Mező Barnabás az Oppenheim jogászai. „Volt három bejelentés, egyik esetben sem fizették be a bejelentési díjat, így visszavontnak kellett tekinteni. Nem áll oltalom alatt egyik magyar bejelentés se”.
Herczeg Zoli inkább nem O1G-zik
Egy ideig Herczeg Zoltán is árult saját webshopján O1G-s pólót és a Covid idején még maszkot is, de ezeket a termékeket ma már hiába keressük a boltjában. A Telex még 2022-ben a divattervező kábítószer-kereskedelmének gyanújával történt letartóztatása idején készült portréjában arról számolt be, hogy Herczeg közéleti megnyilvánulásai hogyan jelentek meg a kollekcióiban: „webshopjában most is kaphatók O1G-pólók, a koronavírus-járvány idején készült O1G-szájmaszkok, de kaphatók nála „Nemzethynek” nevezett pólók is, amelyeken a huszárok sujtásos mentéjét idézi fel” – írták akkor.


Megkerestük Herczeg Zolit, aki elmondta nekünk, hogy a letartóztatása előtt limitált szériában készítette a pólókat és a maszkokat, és hamar elkeltek. Az O1G logót ő egyedileg tervezte, ami „egy stilizált péniszt formázott, és az Orbán egy géniuszra volt válasz.” - mondta Herczeg Zoli, de tévedünk, ha azt gondoljuk hogy tömegesen vették.
„Túl sokat nem gyártottam, mert csak a nagyon bevállalósok vették, a legtöbben azt mondták, hogy nem mernék felvenni, féltik az állásukat. Több tíz darabos készletről van itt legfeljebb szó, nem is többről”. Aztán jött a büntetőügye, és nem is folytatta a gyártást: „Nem érte meg az a fél év fegyház és a bélyeg rajtam. És mivel biztos vagyok benne, hogy a politikai nézeteim miatt hurcoltak meg, ezért felhagytam ezzel a jellegű divattervezéssel. Sokan köszönték meg ezt a jellegű, kormánykritikus tevékenységemet, de nem gondolom, hogy bármilyen előnyöm származott volna belőle, sőt!"
Rise and rise of O1G
2023-ban a Magyar Narancs vette észre, hogy O1G-feliratú bankjegyeket adott ki néhány bankautomata. „Jobb szélén, a vízjelmezőtől jobbra aranyszínű sávot helyeztek el, amelyben mozgatás hatására az „1000” értékjelzés olvasható, valamint egy holló motívum látható. Ez az ún. irizáló nyomat. Az „O1G” nyomói gondos alapossággal jártak el, ugyanis a feliratot az irizáló nyomat, illetve balról a rejtett képsáv közötti üres részbe illesztették” . A lap akkor megkereste a bankjegyek kiadásáért felelős Magyar Nemzeti Bankot, amely forgalomképtelenként határozta meg a „graffitis forintbankjegyeket”.
És hogy mennyire nem lankad az O1G-dili: találtunk egy 3D-nyomtatással foglalkozó oldalt, ahol ki lehet nyomtatni szinte bármit ezzel a logóval, például egy ilyen sütinyomót:

És hogy mi történt pontosan 2015. február 6-án? A Kreatív akkori munkatársa, Bátorfy Attila töviről-hegyire leírta egy 63(!) perc olvasási időt igénylő, elemző cikkében.

