Múlt pénteken tartott közös sajtótájékoztatót az MSZP és az Együtt-PM a Tv2 eladásával kapcsolatban. A sajtótájékoztatón Braun Róbert (MSZP, korábban az Index, a Független Hírügynökség és a Braun & Partners tanácsadócég tulajdonosa, az MNB tanácsadója) és Szigetvári Viktor (Együtt-PM társelnök) a médiavállalat eladását „állami eszközökkel elkövetett gazdasági puccsnak” minősítették, és megkérdőjelezték, hogy a Tv2-t valóban Simon Zsolt vezérigazgató és Yvonne Dederick gazdasági igazgató vásárolta meg, mivel szerintük a két tévés szakembernek nem lett volna ennyi pénze – 20-30 milliárd forint – a felvásárlásra.
Braun elmondta, hogy a management buyout bevált gyakorlata szerint pedig a jövőbeli nyereségből is fizethetnék a vételárat, mely profitot Braun szerint az állami hirdetésekből hozzák össze, csakhogy szerinte ez tiltott állami támogatás lenne, ami uniós szabályokat sértene. Emellett azt tervezik, hogy a tranzakció nyilvánossága érdekében a német tőzsde- és pénzügyi felügyelethez fordulnak.
Szigetvári Viktor szerint a jelentős befolyású médiaszolgáltatóknak egy ilyen adásvétel esetében nyilatkozniuk kell arról, mi volt a fedezet, ennek hiányában az ügylet semmisnek nyilvánítható.
Minden tiszta
A Tv2 közleményben reagált a felvetésekre. A csatorna továbbra is kiáll amellett, hogy az új tulajdonosok, Simon Zsolt és Yvonne Dederick a nemzetközi gyakorlattal összhangban, a hatályos jogszabályok teljes körű betartása mellett zajló management buyout (MBO) révén kötöttek megállapodást a német médiavállalattal a Tv2-t is üzemeltető MTM-SBS Zrt eladásáról.
Kijelentették továbbá, hogy a tárgyalási folyamatban a ProSiebenSat.1 képviselőin, valamint a vevőkön kívül kizárólag kitűnő hírnévvel rendelkező neves, nemzetközi vállalati tranzakciókban jártas jogi cégek vettek részt. Más, harmadik személy, vagy hozzá kötődő érdekelt fél nem került bevonásra a tárgyalások során. A vevők személyesen látták el aláírásukkal a Részvényvásárlási Megállapodást, melynek eredményeként együttesen és egyenlő arányban tettek szert a médiavállalkozás részvényeinek 100 százalékára, saját tulajdonú akvizíciós társaságuk által.
Honnan lesz bevétel?
A Tv2 a közleményben kitért a jövőbeli bevételnövelési tervére is. Azt írják, hogy a korábban végrehajtott portfólió-bővítés eredményeként a Tv2-csoport 2013-ban 10 százalék fölötti árbevétel- növekedést realizált egy 1-2 százalékot növekedő piacon, az analóg kikapcsolásnak, valamint a 2015-től bevezetendő terjesztési díjnak köszönhetően pedig belép a terjesztési piacra, ahol a nézettségének megfelelő részesedés megszerzése után, az előrejelzések szerint várhatóan 6-8 milliárdos bevételnövekedéssel számol.
A Tv2 reagált Braun azon mondatára is, hogy szerinte a Tv2-n 85 százalékban kormánypártiak szerepelnek a hírműsorokban. A Tv2 állítása szerint azonban a csatorna a BBC nemzetközileg elfogadott sztenderdje szerint szerkeszti hírműsorait. “A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság felmérései által is alátámasztott kétharmad-egyharmad arányban biztosít lehetőséget a kormány és ellenzéki oldalnak a véleményartikulálásra. A legfrissebb, már nyilvánosságra hozott hónapok adatai szerint mindez szeptemberben 62,5, októberben 56, novemberben pedig 68 százalékos kormányoldal szereplési arányt jelentett” – írják.
A Jobbik is kiadott egy nyilatkozatot
Novák Előd, a Jobbik alelnöke, az Országgyűlés kulturális és sajtóbizottságának tagja miután megdorgálta Bajnai Gordont és az MSZP-t, hogy ők nem hitelesek átláthatóságot követelni, rátért az eladásra is. Szerinte a Fidesz pedig csak zsarolásra használta a reklámadó bevezetésének tervét, amellyel a kereskedelmi médiumokat kényszerítették arra, hogy még "kormánybarátabbak legyenek".
Közleményében azt írta: "lenyomták" a Tv2 eladási árát, így a "Simicska Lajos-Nyerges Zsolt fémjelezte cégbirodalomnak való átjátszás után" már nem olyan fontos az arányos közteherviselés.
