„Infomédia monitoring 2012” címmel országos, reprezentatív kutatást végez a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH), a kutatás módszertani alapjainak kidolgozására és az első kutatás elvégzésére a hatóság közbeszerzést írt ki. A hirdetmény nélküli gyorsított tárgyalásos eljárás nyertese, a három jelentkezőből a Kutatópont lett, 15 millió 400 ezer forintos ajánlatával. A Kutatópont után következő második legkedvezőbb ajánlatot a Bell Research tette 19 millió 400 ezer forint értékben.
Felméretik az Online fogyasztási igényeket
Az NMHH a közbeszerzési értesítő szerint 2012-től, „Infomédia monitoring éves kutatás” néven „az interneten keresztül elérhető médiapiaci kínálat és fogyasztói igények felmérését kezdi meg. A most kihirdetett közbeszerzés célja, ennek a kutatásnak az elméleti és metodológiai megalapozása, ill. az első felmérés elvégzése is.
Az NMHH megfogalmazása szerint a kutatás célja, hogy feltérképezzék „az infokommunikációs technológiák fejlődését, a kínálatot és a fogyasztók számára elérhető technikai lehetőségeket, az információs társadalom és a média konvergenciájából eredő folyamatokat, jelenségeket.”
Az eredmény közzétételéből az az előre megfogalmazott elvárás is kiderül, hogy „a kutatás eredményeinek megfelelő módon kell hozzájárulnia az internetes médiapiaci helyzet elemzéséhez, a jövőbeni szabályozási irányok és igények felméréséhez.” Ez a megfogalmazás azért is árulkodó, mert a 2010 végén elfogadott médiaszabályozást az Alkotmánybíróság döntése után a törvényhozásnak módosítania kellett, és ekkor kerültek ki a kifogásolt jogszabályokból azok a passzusok, amelyek felhatalmazták a Médiatanácsot az írott és az online sajtó fölötti kontroll gyakorlására, azok szankcionálására.
| Mit kutatnak majd? |
A tervezett felmérések az „Infomédia monitoring éves kutatás” során az alábbi területeket fedi le: IT biztonság |
Bizalmasok
A Kutatópont vezetője az a Mráz Ágoston Sámuel, aki a cég 100 százalékos tulajdonosának, a Nézőpont Intézetnek is a vezetője. A Nézőpont alapítója pedig az a Győri Tibor, akit Orbán Viktor miniszterelnök nemrég államtitkárnak nevezett ki a Miniszterelnökségen.
Győri Tibort Orbán Viktor egyik legközelibb bizalmasának tartják, a Nézőpont Intézet pedig a kormánypárt egyik legfontosabb „agytrösztje”, háttérintézménye, a 2010-es választások óta több korábbi munkatársa is az államigazgatásban dolgozik.
A Nézőpont Intézet egy másik cége, a Médianéző 2012 elején egymilliárd forintos megbízáshoz jutott, amelynek tárgya az összes minisztérium számára készülő sajtófigyelési munkák elvégzése 2014-ig.
