hero
T. R.

Rovat:

Média
Becsült olvasási idő: 4 perc
Csingisszel megy tovább a NEM OKÉ antibullying kampány

Egy vándorszobor, ami nem tűri tovább a csendet. Egy influenszer, Csingisz, aki nem hallgat. Egy kézikönyv, ami kimondja, amit sok szülő nem tud. A NEM OKÉ antibullying kampány új szintre lépett – így most már tényleg nehéz lesz félrenézni.

Megérkezett a vándorszobor, ami nem egy szobor, hanem egy trigger

Április 16-án hivatalosan is útjára indult a NEM OKÉ kampány II. kerületi vándorszobra – és ahol megjelenik, ott valami nagyon fontos történik. Így vagy úgy, de elindul a beszélgetés, a történetmesélés az iskolai bántalmazásról, és felszínre kerül, amiről eddig hallgattak a diákok, a pedagógusok és a szülők is. Hallgattak, mert féltek – de ez a 3D technológia segítségével létrehozott, az arcát a kezébe rejtő figura nem csak egy szobor, hanem egy vizuális felkiáltójel, amit már nem lehet kikerülni. Egy olyan jelenlét az iskola folyosóján, amit nem lehet ignorálni. 

A NEM OKÉ kampány vándorszobrának első állomása a Budenz József Általános Iskola és Gimnázium, de a célja egyértelmű: iskoláról iskolára járva elindítani azt a beszélgetést a bullyingról, amit évek óta halogatunk, mert féltünk, mert nem mertünk, mert nem voltak rá eszközeink. A NEM OKÉ kampány azon igyekszik, hogy vége legyen a hallgatásnak és minél több eszközt, felületet biztosítson a párbeszédhez. 

A vándorszobor a Gustave Eiffel Francia Iskolában már bizonyított: megmutatta, hogyan tud egy ilyen szobor egy jól működő rendszerre ráerősíteni. Az intézményben a zaklatás témáját már régóta tudatosan kezelik, a szobor azonban új lendületet adott a munkának. Inspirált, bevont és elmélyítette a beszélgetéseket. A francia iskola pedagógusai szerint az iskolai térben elhelyezett szobor erős pedagógiai eszközzé vált: segítette a diákokat abban, hogy könnyebben megfogalmazzák az érzéseiket, őszintén vitatkozzanak egy érzékeny témáról, az empátia erősödésével igen fájdalmas történetek is felszínre kerültek. 

Csingisz: „Mindig van választásunk! Nem kell tűrni, ki kell állni magunkért.”

A NEM OKÉ kampányhoz csatlakozott Dordzseren Csingisz is – Magyarország egyik legismertebb influenszere, aki nem szerepet játszik a NEM OKÉ kampányban, hanem a saját történetét is elmeséli.

Dordzseren Csingisz, influenszer

Csingisz gyerekként hosszú éveken át súlyos, rendszerszintű bántalmazást élt át. Egyedül. Az egész társadalom magára hagyta, senki nem segített neki. Ezt a rendszerszintű abúzust szeretné a saját eszközeivel megállítani – ezért csatlakozott a NEM OKÉ kampányhoz is. 

Csingisz a NEM OKÉ kampány védnöke lett és a NEM OKÉ fiataloknak készülő Több vagy, mint hiszed című új motivációs előadásának előadója. Az előadás célja, hogy személyes történeteken és interaktív elemeken keresztül segítse a diákokat abban, hogy felismerjék: nem a körülményeik határozzák meg őket, és mindig van választásuk, hogy hogyan reagálnak a nehéz helyzetekre. Az előadás első alkalommal a Ferencvárosban megrendezendő FILTER NÉLKÜL elnevezésű, fiatalok mentális egészségével foglalkozó rendezvényen kerül bemutatásra 2026. június 3-án.

Csingisz szembeszáll a bullyinggal, pontosan úgy, ahogy a közösségi médiában is teszi: kendőzetlenül.

Csingisz hangsúlyozta: “Tükröt szeretnék tartani. Egy generációnak. Egy rendszernek. Egy társadalomnak. Mindannyiunknak. Nézzük meg, hogyan viselkedünk egymással. Csak akkor tudunk változtatni, ha felismerjük a hibákat. Mindig van választásunk. Nem kell tűrnünk, ki kell állnunk magunkért.”

Gerlóczi Judit: „Nem engedhetjük el a kezüket!”

A NEM OKÉ kampány alapítója és vezetője, Gerlóczi Judit szerint, a most induló programok egyértelmű üzenetet hordoznak:

Gerlóczi Judit, a NEM OKÉ kampány alapítója és vezetője

A Darázs c. színházi előadással akarva, akaratlan, de elkezdtünk egy beszélgetést az iskolai bántalmazásról, és kiderült, hogy ez nem érhet véget a produkció végén felcsattanó tapssal. Elindult a NEM OKÉ kampány, aminek új elemei: a vándorszobor, az új előadás, Csingisz, és a szülői antibullying kézikönyv mind ugyanazt mondja: nem hagyhatjuk magukra sem a gyerekeket, sem a pedagógusokat, sem szülőket. Senki kezét nem engedhetjük el.”

Kézikönyv, ami végre kimondja: mit tegyél szülőként

Miközben gyerekeiket az iskolában bántalmazzák, a szülők gyakran teljesen tehetetlenek, mivel eszköztelennek érzik magukat.

Erre reagál a Ferencvárosban elkészült NEM OKÉ szülői kézikönyv, amely nem elméletet gyárt, hanem konkrét válaszokat ad az ilyen és ehhez hasonló kérdésekre: hogyan ismerjük fel a bullying jeleit; mit mondjunk és mit ne mondjunk; mit tegyünk, ha baj van?! A gyermekvédelmi szakemberek által összeállított szülői kézikönyv ötlete mögött az a nagyon egyszerű felismerés áll, hogy muszáj eszközöket adnunk a bullyingban érintettek kezébe. Ez a kézikönyv abban segít, hogyan tudunk szülőként valódi segítséget nyújtani a bántalmazás köre megszakításához, és hogyan tudunk bullying helyzetben biztonságosan és hatékonyan kapcsolódni a gyermekünkhöz.

Egy ügy, amit nem lehet többé kikerülni

A NEM OKÉ kampány alapvetése változatlan: az iskolai bántalmazás nem egyéni probléma, hanem az egész közösség felelőssége.

A NEM OKÉ vándorszobra, Csingisz szerepvállalása és a szülői kézikönyv három különböző nyelven mondja el ugyanazt: az iskolai bántalmazás NEM OKÉ, és NEM OKÉ, ha nem teszünk ellene. 

A NEM OKÉ kampány nem lassít: a II. kerületi pilot program több helyi iskola bevonásával folytatódik, miközben a kezdeményezés országszerte már több vidéki városban is megjelent, ahol az egyes állomások tapasztalatai hozzájárulnak a helyi antibullying stratégia formálásához. Előkészületben vannak podcast sorozatok és élményalapú módszertani anyagok is, amelyek folyamatosan válnak elérhetővé a kampány honlapján.

Fotók és videók creditje és forrása: NEM OKÉ kampány