hero
Molnár Zoltán

Rovat:

Popkult
Becsült olvasási idő: 2 perc
Kiakadt a Dilbert képregény szerzője, mert rasszizmusa miatt ejtették a lapok

Scott Adams gyűlöletcsoportnak nevezte a feketéket, akiken nem lehet segíteni, el kell őket kerülni. A héten már nem találni irodai tematikájú képregényéből egy darabot sem a mainstream amerikai sajtóban.

Jó pár amerikai lap úgy döntött, nem közli mostantól az irodai élet visszásságairól (is) szóló Dilbert képregényt. A Guardian szerint ennek oka a rajzoló Scott Adams egyik rasszista kiszólása.

Kezdődött az egész azzal, hogy egy konzervatív szervezet felmérést készített a fekete amerikaiak között egy olyan kérdéssel, rendben van-e fehérnek lenni. A válaszolók 26 százaléka erre nemmel felelt, 21 százalék hezitáló állásponton maradt. A „rendben van fehérnek lenni” (angolosan: „It’s OK to be White”) egy olyan gyűlöletszimbólum, ami 2017-ben jelent meg az internet pöcegödrének is nevezett 4chan fórumon.

Erre a 65 éves Adams február 22-i YouTube-videójában úgy reagált, hogy a feketéket „gyűlöletcsoportnak” nevezte, a fehéreket pedig arra intette, kerüljék el az afroamerikaiakat. 

„Az alapján, ahogy jelenleg a dolgok mennek, a legjobb tanács, amit adnék a fehér embereknek, hogy tartsák pokoli távol magukat a fekete emberektől” – magyarázta. Hozzátette, ezt már nem lehet megjavítani, nem lehet többé segíteni a feketéken, el kell őket kerülni.

A reakció erre az amerikai sajtó (többek közt a Boston Globe, a Los Angeles Times és a Washington Post) visszakozása volt a Dilbert-képregények közlésétől. A Gannett, a legnagyobb amerikai lapkiadó (a USA Todayt is ők adják ki), ami 300 helyi médiaterméket ad ki 43 amerikai tagállamban, szintén így döntött. Érvei:

„Scott Adams alkotó mostani diszkriminatív kommentárjai befolyással volt a döntésünkre, miszerint nem folytatjuk a képregénye megjelentetését. Miközben tiszteletben tartjuk és bátorítjuk a szólásszabadságot, a nézetei nem állnak összhangban szervezetünk szerkesztői vagy üzleti értékeivel.”

A lapok vegyesen oldották meg a képregény kiesését, a clevelandi The Plain Dealer például egy szürke hasábot tett a Dilbert helyére. Volt lap, ami kiemelte, már korábban is akadt olyan Dilbert képsor, amit nem közöltek. Adams az ilyeneket azzal magyarázta már korábban is, hogy azért van ez, mert fehér. 2022-ben lett csak fekete karakter a képregényben, Dave, a szerelő, akin keresztül a munkahelyi sokszínűséget és a transzneműséget cikizte.

Adams most eléggé kivan, úgy fogalmazott, hogy ettől a héttől kezdve ő törölve van, a bevétele zömének lőttek. Hozzátette keserűen: „A hírnevemet az életem hátralévő részére lerombolták. Ebből már nem tudsz visszajönni.”

(Kiemelt kép: Marcio Jose Sanchez / AP / MTI)