Becsült olvasási idő: 1 perc
Egészség Akadémia: élet az infarktus után

A rehabilitáció ugyanis nem rövid, hanem egy életen át tartó folyamat – hangsúlyozta előadásában Dr. Páder Katalin, a Szent Margit Kórház Kardiológiai Rehabilitációs Osztályát vezető főorvos november 30-án, az Egészség Akadémia előadásán, az Óbudai Művelődési Központban.

Ha időben megfelelő ellátást kap a beteg, az infarktusból is fel lehet gyógyulni, teljes életet lehet élni. Ennek ugyanakkor fontos feltétele az is, hogy a páciens együttműködjön az orvosi teammel. A rehabilitáció ugyanis nem rövid, hanem egy életen át tartó folyamat – hangsúlyozta előadásában Dr. Páder Katalin, a Szent Margit Kórház Kardiológiai Rehabilitációs Osztályát vezető főorvos november 30-án, az Egészség Akadémia előadásán, az Óbudai Művelődési Központban. Felhívta a figyelmet arra, hogy a legmagasabb a halálozás az érrendszeri betegségek következtében, ezért bizony nagyon komolyan oda kell figyelni arra, mit étkezünk, mennyit mozgunk, hogyan élünk.

A főorvos asszony előadása elején arról is beszámolt, korábban miként kezelték az infarktuson átesett betegeket. Míg kezdetben szigorú ágynyugalom volt a kezelés lényege, addig ma már komoly csapat foglalkozik a betegekkel, és szó sincs fotelban pihenésről, sokkal inkább edzéstervről.

Dr. Varjú Imre, a Szent Margit Kórház Kardiológiai Osztályának osztályvezető főorvosa szerint a napi fél óra mozgás, séta, vagy kardiológiai edzés elengedhetetlen ahhoz, hogy valaki felépüljön. Nem tiltják a beteget a lépcsőzéstől, sőt, inkább megtervezik neki, hogy melyik nap, mennyit és mit mozogjon, mit egyen. Mi több, megtanítják olyan ételek elkészítésére, amelyek ízletesek, de mégis egészségesek. Hiszen mint az előadáson kiderült, a koleszterin szintet sem hanyagolhatjuk el.

A néphiedelem szerinti napi két deci vörösbor fogyasztása nem orvosilag ajánlott, ám Dr. Páder Katalin szerint is jót tesz, de csak azoknál hat, akik stressztől mentes életet élnek. Mert a stressz a másik ok, amely gyakran infarktushoz vezet.