"A műsorszám támogatója Magyarország kormánya" – az ezzel a szöveggel ellátott hirdetések ügyében fordult közérdekű adatigényléssel a Miniszterelnöki Kabinetirodához az Átlátszó.
A kabinetiroda válaszában a 2022-es műsorszponzorációiról mutatta be szerződéseit. Ebben a konkrét műsorokat nem, csak a hirdetések időtartamát (1 perc) és darabszámát tüntették fel.
A szerződések alapján az ilyen típusú „műsortámogató” kampányokra nettó 5,8 milliárd forintot költött a kabinetiroda 2022-ben.
Ebből a legtöbbet a TV2-n hirdettek, 4,5 milliárd forint értékben. A HírTV-hez 324 millió forint, az ATV-hez 281 millió forint érkezett ilyen formában a kabinetirodától. A szerződésekből az is kiderül, hogy a műsortámogatások nagy része a 2022-es áprilisi országgyűlési választások kampányidőszakában futott.
A Médiatorta adataiból már kiderült, hogy 2022-ben visszaesett az állami szféra hirdetéseinek összege. Csak a tévés szektorban több mint 13 százalékkal csökkent a spot, non-spot és TCR állami hirdetések összege.
A Kreatív kérdésére az RTL Magyarország arról számolt be, hogy 2022-ben náluk is csökkentek az állami (net-net) reklámköltések: a 2021-es 2,4 milliárd forinthoz képest tavaly 2 milliárd forintot hirdetett az állam az RTL Magyarország felületein. A TV2 Csoport nem árulta el kérdésünkre, náluk mekkora összeget költött az állami szféra 2022-ben.
Nyitókép: Orbán Viktor interjút ad a TV2-nek (Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher)

