Sorozatunkban Incze Kinga, a Whitereport cross-médiapiaci adatbázis és a Mediaspace.global platform alapítója osztja meg velünk benyomásait, amelyeket a Budapest és London közötti ingázása során tesz. A szövegben foglaltak az ő szakmai véleményét tükrözik. Ez a tizenkettedik rész, az első erre olvasható.
2020 februárjában voltam utoljára Londonban (fizikailag). Tavaly márciusban lett volna az a prezentációm, amelyről két évvel azelőtt kezdtem el tárgyalni. A koronavírus-járvány először a márciusi találkozóimat törölte, majd azóta (egyelőre) az összes többit.
A világ reklám- és médiapiaca 2020 tavaszán hirtelen és gyökeresen megváltozott. A gazdasági és szakmai oldalon túl a legnagyobb változás talán azonban az, hogy bezárult a fizikai utazások kapuja – leginkább azért, mert nem volt miért utazni, hisz a korábban hangos londoni utcák, meetupok, fogadások elnémultak a folyamatos lockdownok miatt. És mint tudjuk, ez történt a világ szinte összes nagyvárosában.
A Harvard Business Review egy idei publikációja szerint a COVID-19 járvány óta 16%-kal csökkent átlagosan a személyes és szakmai networkünk - de a legnagyobb változás nem is ez. Hanem az, hogy nem jöttek helyettük új kapcsolatok. Ez veszteség egyéni szinten, mert nehezebb munkát találni, karriert építeni, de céges szinten is hátrányos, ha kreatív csapatmunka helyett az elmagányosodás terjed.
Az egy évvel ezelőtti váratlan helyzet sokkoló volt számomra is. A brit piaci építkezésünk elején tartottunk a Whitereporttal, és minden arra épült, hogy személyes találkozók során mutassuk meg, milyen új business intelligence megoldásokat tudunk nyújtani egy érett és óriási piacon. A lockdownnal a történet (mint ahogyan e sorozatbeli írásaim) egy időre szünetelhetett is volna. De nem így történt...
Hogyan lettem (virtuális) világutazó?
2020 januárjában elkezdtünk fejleszteni egy közösségi oldalt a világ média-, marketing-, reklám-, tech- és szabályozási szakemberei számára. A Párizsban tartott GovTech Summit kerekasztalunk után (2019 novembere, a Kreatív is beszámolt róla itt: Miről beszélget Párizsban a Google meg a The New York Times?) a visszajelzések alapján az fogalmazódott meg bennem, hogy ideje lenne a szakmának nemzetközi szinten egy platformra kerülnie, hisz a 2020-as évek a szabályozás és a piaci struktúrák újrarendezéséről szóló történelmi időszak lesz, amely során elengedhetetlen, hogy szót értsenek a különböző szakmai oldalról, érdekkörből érkezők.
Ezért kezdtük el tavaly januárban fejleszteni a Mediaspace.globalt, amely a COVID19-járványban és közösségi távolságtartás okozta életmódváltásban a lehető megjobbkor jött digitális jellege révén. Bár a világ 50 országából regisztráltak már az oldalra, a hivatalos indulás – és a járvány előtt - a Mediaspace.globalra vezető nemzetközi szakemberek meghívását élőben történő meghívásával képzeltük. Aztán jobb híján videócallokra váltottunk. Minden korábbi tapasztalat szerint a személyes találkozók pótolhatatlannak tűntek – hogy másképp lehetne ismeretlen szakemberekkel idegen kultúrákból jövő emberekkel megállapodásra, partnerségre jutni új szolgáltatással kapcsolatban? gondoltuk.
Izzasztóak voltak az első callok, tele bizonytalansággal, hogy vajon mit ért, gondol, érez a másik fél a világ másik oldalán? Csak udvarias vagy tényleg érdekli, amit csinálunk? Heti 1-2 nemzetközi videóhívással kezdtem egy éve, ma napi 1-2 callom van Dubajtól New Yorkig, sőt hazai lockdown alatt természetesen a magyar ügyfeleinkkel is így tartjuk a kapcsolatot. Utóbbi kevésbé jó a megszokott személyes találkozókhoz képest, de nemzetközi fronton biztosan nem tudtunk volna ennyi nagyágyúval találkozni és ki tudja, sikerült volna-e az International Advertising Association new yorki központjával globális partnerségre lépni, ha nem így alakulnak a dolgok. (Ebben ismételt köszönet Dr. Pócsik Icának és Kaminszky Adrienne-nek!)

A COVID-válság sok hátránya mellett egy előnye biztosan van: demokratizálta az üzleti viszonyokat. Míg korábban elvárták volna, hogy ott legyek-legyünk személyesen New Yorkban vagy Londonban vagy számos egyéb központi helyen, az iparági életének részeseként, egy éve ez megváltozott. Ha van olyan témánk, szolgáltatásunk, amely felkelti az érdeklődést, szinte bárkivel képernyővégre lehet kerülni. Csak az időzónákra kell figyelni, na meg hogy internetkapcsolat legyen...
És ez mindenkinek új lehetőséget jelenthet, aki nemzetközi vagy globális piacra szakmai szolgáltatással ki akar lépni. A mi eredetileg sokkal szakmaibb alapokon nyugvó üzletfejlesztési stratégiánk is átalakul a járvány hatására, és a networkről való elképzeléseink is folyamatosan változnak: egyre inkább előtérbe kerülnek a szakmai kapcsolatok építését segítő funkciók.
Nem tudni, hová vezet a digitális átalakulás, de az biztos: minden digitális előny ellenére óriási élmény lenne egyszer személyesen kávézni a partnereinkkel, akikkel eddig csak Zoomon találkoztam. Ha csak egy kis része megvalósul azoknak a meghívásoknak, amelyeket az elmúlt évben kaptam a világ legkülönbözőbb pontjaira, a végén még tényleg világutazó leszek.

