hero
Hanó Zsolt

Rovat:

Média
Becsült olvasási idő: 7 perc
Így húzna be a reklámszakmába zenészeket a Spotify

A zenés platform új, házon belüli tanácsadó ügynöksége az AUX, amely a márkákat zenészekkel kötné össze a jövőben. Kérdés, hogy valójában kit szolgál ez a felület, és hogy mennyire segíti az egyre rosszabb helyzetben lévő művészeket.

Nemrég jelentette be a Spotify, hogy létrehoz egy olyan házon belüli tanácsadó ügynökséget, amelynek segítségével zenészeket hoznak össze márkákkal, hogy együtt dolgozzanak kampányokon. „A Spotify az a felület, amit több, mint 600 millió zenerajongó használ arra, hogy a kedvenc előadóit hallgathassa. Ennek köszönhetően látunk lehetőséget arra, hogy a márkák elérhessék ezt a hallgatótábort különleges, zenealapú kampányok segítségével” – olvasható platform február 21-ei közleményében. Beszédes, hogy a közleményt a márkák, nem pedig a zenészek új lehetőségeire hegyezik ki, bár ez az utóbbi évek tapasztalatai alapján egyáltalán nem meglepő.

Lopott pénzből alamizsna

A 2023-as év AI botránya mellett a cég arról is híres, hogy a többi nagy platformhoz képest alacsonyabb fizetéssel illeti meg a zenészeket, ugyanis lejátszásonként 0,003 dollárt fizet átlagosan, ezzel a negyedik helyet elfoglalva a zenestreaming-felületek fizetési rátájának listáján. A listát egyébként a Tidal vezeti 0,012 dollárral, második helyen az Apple Music (0,008 dollár), harmadik helyen pedig az Amazon Music (0,004 dollár) áll, a Spotify-nál rosszabb arányt csak a YouTube Music, a Deezer és a Pandora produkál. Erre a piaci helyzetre igyekszik sajátos megoldást kínálni a Spotify az AUX-szal: a zenészek rendes megfizetése helyett inkább a márkák felé tolják azt, aki a művészetéből kíván megélni.

Az AUX szolgáltatás lényegében egy, a Spotify-on belüli piactér lesz, ahol a márkák és annak képviselői hozzáférhetnek az előadók által eladásra kínált zeneszámokhoz. Itt felvehetik majd velük a kapcsolatot, és elkezdődhet a közös munka.

Az ötlet nem egyedi, hiszen a Meta, a Snapchat és a YouTube is kínál már hasonló szolgáltatást, a Spotify viszont kifejezetten a zenealapú kampányok megvalósulását kívánja segíteni a saját felületén felkapott előadókkal (erre jó példa a Nike Kyrie, vagy az első Macbook Air reklámkampánya). A projekt elindításáért Jean-François Pathy, a platform globális zeneügynökségi vezetője a felelős, aki korábban 3 évig volt a FIFA globális marketingvezetője. Ahogy a Techcrunch is írja, a szolgáltatás elindítása egy nagyobb stratégia része lehet, ugyanis tavaly év végén nem kis nyomás hatására új kifizetési modellel állt elő a streamingóriás. Ennek eredeti célja az, hogy nagyjából egy milliárd dollárral több pénz jusson el az előadókhoz. 

Hogy ez a valóságban is működni fog-e, az más kérdés. Erre vonatkozóan még nincsenek nyilvános adatok, a cég 2024 elejére ígérte az új modell bevezetését, de a kritikusok már hangosak. Ennek az az oka, hogy az új modell szerint csak az azért a számért kap pénzt az előadó, ami már meghaladta az ezer lejátszást. A Spotify indoklása szerint ez azért lesz így, mert ilyetén módon védekeznek az AI által generált számok tömeges feltöltése ellen. 

Az új modell zenészvilágból érkező kritikusai szerint ezzel a lépéssel az üzlet igazságosabbá tétele helyett valószínűleg csak a nagy, már eleve sikeres előadók járnak még jobban. 

A felsorolt szempontok és célkitűzések után az AUX bevezetése egyértelmű üzenet a cégtől: monopóliumban vagyunk, és nem tervezünk többet fizetni.

Mindeközben sajnos az is igaz, hogy míg a 2023-as évben több, mint 7 billiószor indítottak el zeneszámokat a streaming felületeken, addig 

van még 45,6 millió zeneszám, melyet egyszer sem játszottak le. Ez nagyjából a Spotify zenetárának 0,5 százalékát fedi le, tehát még mindig óriási piacról beszélünk. Így azok számára, akik csak és kizárólag zenekészítésből szeretnének megélni, tényleg opció lehet a zenegyártás márkák számára. 

Ebben az esetben persze fontos kérdés, hogy mennyiben sérül a művész egyedi hangja, hitelessége.

Felvizezett kóla

A Coca-Cola az elsők között használta ki az AUX adta lehetőségeket, meg is találták maguknak Peggy Gou berlini DJ-t és producert. Hosszútávú szerződésük több fronton is igénybe fogja venni a DJ zenei szolgáltatásait, a koprodukció élő koncerteket, eseményeket és különféle közösségi médiás tartalmakat is magában foglal majd.
 

Az előadó Instagram posztban jelentette be az együttműködést, a promóció a saját rajongótáborát is erősen megosztotta. Többen is “sellout”-ot kiáltottak a kommentek között, tehát azzal vádolták meg a DJ-t, hogy pénzért a történet rossz oldalára állt. Ahelyett, hogy többekkel egyetemben tiltakozna LINK a Spotify ellen a jobb fizetségért, a Coca-Cola házi zenészévé avanzsál, ezzel ártva a kollektív zenei érdekképviseletnek. A közeljövőben biztosan látni fogunk még hasonló eseteket, a zenerajongóknak érdemes lesz követnie, hogy kedvenc előadóik milyen márkák és ezzel milyen értékrendek mögé fognak beállni.

Emma Vaughn, a Spotify globális reklámkapcsolatokért felelős vezetője szerint a cégnél „izgatottan várják, hogy tanácsadást nyújtsanak a márkáknak abban, hogy hogyan tudják a zenét hatékonyabb módon felhasználni a marketingkampányaikban, miközben lehetőséget biztosítanak feltörekvő zenészeknek is”. Ez alapján felmerül az a kérdés is, hogy 

az ügynökség és a márkák vajon mennyire gondolhatják komolyan a „feltörekvő” kifejezést a közleményben, hiszen az üzleti logika szerint a márkák a már felkapott zenészeket fogják előnyben részesíteni, mert abban kevesebb kockázat rejlik. 

Ez azért veszélyes, mert az utóbbi évekhez hasonlóan az AUX is továbbviheti azt a működést, miszerint a platformon előnyt élveznek a nagy kiadók előadói. Ha ez a logika valósul meg, akkor sajnos megint azt fogjuk látni, hogy a Spotify algoritmusa által felkapott művészek kapják meg a lehetőségek legjavát. 

Borítókép: Unsplash.com/Heidi Fin