A kedden a parlamentnek benyújtott őszi adócsomagba rejtette el a kormány a reklámadót érintő változást: ennek értelmében 2023 év végéig 0 százalék lesz a reklámadó kulcsa – olvasható a Portfolio oldalán.A
Hogy a kormány fontólóra veszi a reklámadó felfüggesztésének a meghosszabbítását, arról már kedden hallani lehetett, miután Gulyás János, a Magyar Reklámszövetség (MRSZ) elnöke egyeztetett Rogán Antallal, a miniszterelnök kabinetfőnökével.
A reklámszakmai szervezet a társszervezetekkel közösen azt kérte a kormánytól, hogy azért vegye fontolóra a reklámadóval kapcsolatos eredeti döntését – ami szerint az a 2019-es felfüggesztése után 2023-tól visszatér –, mert az adónem visszavezetése éppen a kívánatos gazdasági stabilizáció és növekedés ellen hat. A szakmai szervezetek úgy fogalmaztak, hogy ha januártól ismét kell reklámadót fizetni, akkor az a jelenlegi súlyos energiaválsággal terhelt, erősen gyengülő makrogazdasági környezetben megroppanthatja az amúgy is csökkenő teljesítményt felmutató reklámipart.
A Portfolio idézte a rendelkezést is
A reklámadóról szóló 2014. évi XXII. törvény 5/A. paragrafusa helyébe a következő rendelkezés lép:
Az 5. § (1)-(2) bekezdésekben foglaltaktól eltérően az adó mértéke 2019. július 1-jétől 2023. december 31-ig az adóalap 0%-a.
A részletes indoklás pedig így hangzik: „A Magyar Reklámszövetség és társszövetségei által jelzett kezdeményezésre tekintettel a javaslat további egy évvel meghosszabbítja a hatályos szabályozás alkalmazásának határidejét, így az adó mértéke 2023. december 31-ig az adóalap 0%-a".
Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter májusban jelentette be, hogy 2023-tól visszatér a reklámadó. Az adó visszavezetésével 15 milliárd forintnyi bevételt remélt a kormány. Később az derült ki, hogy a reklámadó alapja a nettó árbevétel lesz, és a 2,5 milliárd forintot meghaladó része után kell befizetni.
A reklámadót először 2015-ben vezették be egykulcsos, akkor 5,3 százalékos formában, és ez minden olyan céget érintett, amelynek reklámértékesítésből származó árbevétele elérte a 100 millió forintot. Az adókulcsot később, 2017-ben 7,5 százalékra emelték, majd 2019-ben felfüggesztették, azaz 0 százalékra csökkentették.

