A Magyar Reklámszövetség (MRSZ) tagjait, kollégáit és a szaksajtót arról tájékoztatta, hogy jövőre sem kell reklámadót fizetni a kommunikációs szakmában tevékenykedő cégeknek, miután a Magyar Közlönyben való közzététellel jogerőre emelkedett, hogy a reklámadó mértéke 2025. december 31-ig továbbra is az adóalap nulla százaléka.
A különadóval kapcsolatos előzményeket az alábbiakban foglalták össze:
- A korábban érvényben lévő 7,5 százalékos reklámadónemet a pénzügyminisztérium 2019. június 1-től 2022. december 31-ig felfüggesztette, amit akkor nagy örömmel konstatált a szakma, hiszen a reklámipar bizonyítottan multiplikátorként erősíti a gazdaságot: a kommunikációs iparág a gazdaság motorja. (Az MRSZ reklámgazdasági hatástanulmánya egyértelműen kimutatta: minden reklámra elköltött 1 forint 10 forinttal növeli a magyar gazdaság teljesítményét, azaz ennyivel járul hozzá a GDP-hez.)
- 2022 őszén az MRSZ tárgyalásokat folytatott a kormánnyal a reklám- és médiaipar képviseletében, hogy a kabinet hosszabbítsa meg a reklámadó 2023. január 1-jéig tartó felfüggesztését, ezek az egyeztetések sikerrel zárultak a reklámadó felfüggesztési időszakának újabb 1 évvel való kiterjesztésével.
- 2023 őszen a Reklámszövetség a Miniszterelnöki Kabinetirodával folytatott egyeztetések során továbbra is hangsúlyozta: A reklám- és médiaipari vállalkozások szeretnének továbbra is tisztességesen hozzájárulni a különböző adók megfizetésével az államháztartás költségvetéshez, de a szakmai szereplők változatlan és egyhangú véleménye szerint a reklámadó visszavezetése éppen a várt gazdasági növekedés ellen hatna. (2023 őszén az MRSZ Barométer felméréssorozat részeként megkérdezték a piac aktuális vélekedését a reklámadóról: A piaci döntéshozók 81,6 szzázaléka gondolta azt, hogy a 0 százalékos reklámadó nagyban segítette a kommunikációs piac polikrízishez való alkalmazkodását és kilenctizedük azon a véleményen volt, hogy a reklámadó visszavezetése többlet terhet róna az utóbbi évtizedek legkomplexebb válságának hatásaival küzdő szakmára.) Az őszi törvényalkotási időszak lezártával az MRSZ sikernek könyvelte el, hogy 2025. január 1-jéig meghosszabbították a 0 százalékos reklámadókulcs érvényességi idejét.
Az MRSZ a reklámadó koncepciójának felmerülése óta hangoztatja szakmai ellenérveit a különadóval szemben és továbbra is azon a véleményen van, hogy hosszútávon a reklámadót végérvényesen ki kell vezetni, mert az iparág reklámadóval való terhelése kontraproduktívan hat a gazdasági stabilizációra, a gazdasági fejlődésre és a GDP-re.

