December 7-én lesz húsz éves a Független Médiaközpont, a magyar újságírás fejlődéséért és jobbításáért megalapított szakmai szervezet, amely megannyi programmal, oktatással, rendezvénnyel segítette a hazai újságírást eddig is. Ennek alkalmából aznap a Főszerkesztők Fórumával és a Goethe Intézettel közösen Újságírás 20 év múlva címmel nemzetközi konferenciát szerveznek a Petőfi Irodalmi Múzeumban.
A konferencián hazai és külföldi újságírók, elemzők, kutatók, média-önszabályozó testületek és civil szervezetek vezetői tartanak előadásokat és beszélgetnek az újságírás jövőjéről. A hazaiakon kívül brit, holland, német és szlovén szakértők vitatják meg a fejlődés trendjeit és lehetséges forgatókönyveit.
· Milyen változásokon ment keresztül az újságírás régiónkban az elmúlt két évtizedben?
· Hogyan próbáltak az újságírók és szerkesztőségek megbirkózni az egyre gyorsabb tempójú fejlődéssel, valamint a hírmédia integritást érintő különféle veszélyekkel?
· Mit tehetnek az újságírók és a kiadók, a szakmai szervezetek az újságírás megerősítéséért?
· Hogyan alakul át az újságírás a következő évtizedekben? Melyek a fejlődés jelenleg látható irányai?
A konferencia nyelve magyar és angol. A részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött. Azt kérik, hogy a jelentkezési lap kitöltésével és elküldésével 2015. december 1-ig regisztráljanak az érdeklődők.
A konferencia programja
14:30 – 15:00 – Regisztráció
15:00 – 15:15 – Megnyitó
Weyer Balázs, a Főszerkesztők Fórumának elnöke
Móricz Ilona, a Független Médiaközpont igazgatója
Michael Müller-Verweyen, a budapesti Goethe Intézet igazgatója
15:15 – 15:45 – Sajtótájékoztató a Korrektor.hu indításáról - a Főszerkesztők Fóruma, a Magyar Lapkiadók Egyesületével (MLE) és a Magyarországi Tartalomszolgáltatók Egyesületével bejelenti új panaszeljárási rendszerét
Weyer Balázs, a Főszerkesztők Fórumának elnöke
Kovács Tibor, a Magyar Lapkiadók Egyesületének elnöke
Dunai András, Magyarországi Tartalomszolgáltatók Egyesülete
Moderátor: Martin József Péter, a Transparency International Magyarország ügyvezető igazgatója
15:45 – 17:00 – A média önszabályozó és korrekciós mechanizmusai, a német, a norvég, az osztrák és az észt modell sajátos és általános jellemzői – előadások és kerekasztal-beszélgetés
Vendégek:
Janina Führ, Német Sajtótanács
Alexander Warzilek, az Osztrák Sajtótanács főtitkára
Kjell Nyhuus, a Norvég Sajtó Panaszbizottság titkára
Tarmu Tammerk, média ombudsman, Észt Közszolgálati Médiaszolgáltató Vállalat
Tófalvy Tamás, a Magyarországi Tartalomszolgáltatók Egyesületének főtitkára
Kovács Tibor, a Magyar Lapkiadók Egyesületének (MLE) elnöke
Moderátor: Both Vilmos, a Független Médiaközpont Kuratóriumának tagja
17:00 – 18:15 – Milyen lesz az újságírás húsz év múlva? Irányadó trendek és a változások motorjai – előadások médiastratégiákról és forgatókönyvekről
Újságírás 2025-ben: négy forgatókönyv - Kim Wannet, Van de Bunt, Hollandia
Tézisek a sajtó jövőjéről – Prof. Dr. Christian-Mathias Wellbrock, Hamburgi Egyetem
Adatújságírás a hírkészítésben - Caelainn Barr újságíró, Data Projects, The Guardian
Moderátor: Galambos Márton, főszerkesztő, Forbes magazin
18:15 – 19:30 – Régi modellektől az egyedi megoldások választékáig: hogyan képesek a hírszerkesztőségek megbirkózni a gyors változásokkal? - kerekasztal-beszélgetés, majd ezt követően kérdések és válaszok
Vendégek:
René van Zanten, a Holland Újságíró Alap főigazgatója
Prof. Dr. Christian-Mathias Wellbrock, adjunktus, Hamburgi Egyetem
Caelainn Barr, újságíró, Data Projects, The Guardian
Brankica Petkovic, vezető kutató, Béke Intézet, Ljubljana
Weyer Balázs, a Főszerkesztők Fórumának elnöke
Moderátor: Horvát János, a Független Médiaközpont Kuratóriumának elnöke
19:30 – 20:00 – Húsz éves a Független Médiaközpont – köszöntő beszédek
20:00 – 22:00 – Fogadás
A konferencia támogatói: az EGT/Norvég Civil Támogatási Alap, valamint az Ökotárs Alapítvány és partnerei, a budapesti Goethe Intézet és a Holland Királyság Nagykövetsége.
