Becsült olvasási idő: 2 perc
Konferenciával ünnepel a Független Médiaközpont

Nemzetközi nevek adnak elő az újságírásról a szervezet 20. születésnapján. 

December 7-én lesz húsz éves a Független Médiaközpont, a magyar újságírás fejlődéséért és jobbításáért megalapított szakmai szervezet, amely megannyi programmal, oktatással, rendezvénnyel segítette a hazai újságírást eddig is. Ennek alkalmából aznap a Főszerkesztők Fórumával és a Goethe Intézettel közösen Újságírás 20 év múlva címmel nemzetközi konferenciát szerveznek a Petőfi Irodalmi Múzeumban.

A konferencián hazai és külföldi újságírók, elemzők, kutatók, média-önszabályozó testületek és civil szervezetek vezetői tartanak előadásokat és beszélgetnek az újságírás jövőjéről. A hazaiakon kívül brit, holland, német és szlovén szakértők vitatják meg a fejlődés trendjeit és lehetséges forgatókönyveit.


· Milyen változásokon ment keresztül az újságírás régiónkban az elmúlt két évtizedben? 

· Hogyan próbáltak az újságírók és szerkesztőségek megbirkózni az egyre gyorsabb tempójú fejlődéssel, valamint a hírmédia integritást érintő különféle veszélyekkel? 

· Mit tehetnek az újságírók és a kiadók, a szakmai szervezetek az újságírás megerősítéséért?

· Hogyan alakul át az újságírás a következő évtizedekben? Melyek a fejlődés jelenleg látható irányai?

A konferencia nyelve magyar és angol. A részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött. Azt kérik, hogy a jelentkezési lap kitöltésével és elküldésével 2015. december 1-ig regisztráljanak az érdeklődők. 

A konferencia programja

14:30 – 15:00 – Regisztráció

15:00 – 15:15 – Megnyitó

Weyer Balázs, a Főszerkesztők Fórumának elnöke 
Móricz Ilona, a Független Médiaközpont igazgatója
Michael Müller-Verweyen, a budapesti Goethe Intézet igazgatója 


15:15 – 15:45 – Sajtótájékoztató a Korrektor.hu indításáról - a Főszerkesztők Fóruma, a Magyar Lapkiadók Egyesületével (MLE) és a Magyarországi Tartalomszolgáltatók Egyesületével bejelenti új panaszeljárási rendszerét

Weyer Balázs, a Főszerkesztők Fórumának elnöke
Kovács Tibor, a Magyar Lapkiadók Egyesületének elnöke 
Dunai András, Magyarországi Tartalomszolgáltatók Egyesülete

Moderátor: Martin József Péter, a Transparency International Magyarország ügyvezető igazgatója

15:45 – 17:00 – A média önszabályozó és korrekciós mechanizmusai, a német, a norvég, az osztrák és az észt modell sajátos és általános jellemzői – előadások és kerekasztal-beszélgetés 

Vendégek:
Janina Führ, Német Sajtótanács
Alexander Warzilek, az Osztrák Sajtótanács főtitkára 
Kjell Nyhuus, a Norvég Sajtó Panaszbizottság titkára
Tarmu Tammerk, média ombudsman, Észt Közszolgálati Médiaszolgáltató Vállalat 
Tófalvy Tamás, a Magyarországi Tartalomszolgáltatók Egyesületének főtitkára
Kovács Tibor, a Magyar Lapkiadók Egyesületének (MLE) elnöke 

Moderátor: Both Vilmos, a Független Médiaközpont Kuratóriumának tagja 

17:00 – 18:15 – Milyen lesz az újságírás húsz év múlva? Irányadó trendek és a változások motorjai – előadások médiastratégiákról és forgatókönyvekről

Újságírás 2025-ben: négy forgatókönyv - Kim Wannet, Van de Bunt, Hollandia
Tézisek a sajtó jövőjéről – Prof. Dr. Christian-Mathias Wellbrock, Hamburgi Egyetem
Adatújságírás a hírkészítésben - Caelainn Barr újságíró, Data Projects, The Guardian 

Moderátor: Galambos Márton, főszerkesztő, Forbes magazin 

18:15 – 19:30 – Régi modellektől az egyedi megoldások választékáig: hogyan képesek a hírszerkesztőségek megbirkózni a gyors változásokkal? - kerekasztal-beszélgetés, majd ezt követően kérdések és válaszok

Vendégek:
René van Zanten, a Holland Újságíró Alap főigazgatója 
Prof. Dr. Christian-Mathias Wellbrock, adjunktus, Hamburgi Egyetem 
Caelainn Barr, újságíró, Data Projects, The Guardian 
Brankica Petkovic, vezető kutató, Béke Intézet, Ljubljana
Weyer Balázs, a Főszerkesztők Fórumának elnöke

Moderátor: Horvát János, a Független Médiaközpont Kuratóriumának elnöke 

19:30 – 20:00 – Húsz éves a Független Médiaközpont – köszöntő beszédek 

20:00 – 22:00 – Fogadás

A konferencia támogatói: az EGT/Norvég Civil Támogatási Alap, valamint az Ökotárs Alapítvány és partnerei, a budapesti Goethe Intézet és a Holland Királyság Nagykövetsége.