hero
Molnár Zoltán

Rovat:

Média
Becsült olvasási idő: 1 perc
Kihajítaná a politikai reklámokat a Meta egy készülő EU-szabály miatt

Az Unióban kötelező lenne közölni, ki tesz közzé politikai hirdetést és mennyiből, ez bonyodalmakat vet fel.

Komoly döntésen agyalnak a Metánál a Guardian szerint: a Facebookot és Instagramot is tulajdonló anyacég lehet, hogy betiltja a politikai reklámokat a felületein Európában. A lépés egy készülő új uniós szabályozás miatt születhet meg.

Az új szabályok szerint a nagy techcégeknek meg kéne osztaniuk információt arról, hogy a platformjaikon megjelenő politikai reklámkampányokat ki fizette, mennyibe kerültek és hányan látták azokat. A lap idézi a Financial Timest, ami szerint a Metánál azt mérlegelik, tudnák-e kezelni, hol vannak a politikai hirdetések határai, mi számít annak, mi nem.

Így hát egyszerűbb minden politikai reklámot kikapcsolni az Európai Unión belül.

Ugyan ez durva lépés lenne, annak tükrében érthető, hogy a világon a választásokat és a politikai életet már abszolút átszövik a közösségi oldalon terjedő álhírek és konteók. Arról nem is beszélve, hogy régebben a Facebook nem járt el túl óvatosan a felhasználói adatokkal, ez is vezethetett a 2016-os amerikai elnökválasztás manipulálásához, valamint a Cambridge Analytica botrányához.

A 2020-as amerikai választáson se volt jobb a helyzet, nem igazán tudták a közösségi oldalak kontrollálni az összeesküvés-elméletek terjedését.

Mindenesetre a Guardian szerint a politikai hirdetések letiltása nem járna jelentős anyagi veszteséggel a szociális platformok anyacégei számára. Egy kutatás szerint az USA-ban a hirdetési bevételek 1 százalékát se teszik ki a politikai reklámok.

(Kiemelt kép: wachiwit / Adobe Stock)