Komoly döntésen agyalnak a Metánál a Guardian szerint: a Facebookot és Instagramot is tulajdonló anyacég lehet, hogy betiltja a politikai reklámokat a felületein Európában. A lépés egy készülő új uniós szabályozás miatt születhet meg.
Az új szabályok szerint a nagy techcégeknek meg kéne osztaniuk információt arról, hogy a platformjaikon megjelenő politikai reklámkampányokat ki fizette, mennyibe kerültek és hányan látták azokat. A lap idézi a Financial Timest, ami szerint a Metánál azt mérlegelik, tudnák-e kezelni, hol vannak a politikai hirdetések határai, mi számít annak, mi nem.
Így hát egyszerűbb minden politikai reklámot kikapcsolni az Európai Unión belül.
Ugyan ez durva lépés lenne, annak tükrében érthető, hogy a világon a választásokat és a politikai életet már abszolút átszövik a közösségi oldalon terjedő álhírek és konteók. Arról nem is beszélve, hogy régebben a Facebook nem járt el túl óvatosan a felhasználói adatokkal, ez is vezethetett a 2016-os amerikai elnökválasztás manipulálásához, valamint a Cambridge Analytica botrányához.
A 2020-as amerikai választáson se volt jobb a helyzet, nem igazán tudták a közösségi oldalak kontrollálni az összeesküvés-elméletek terjedését.
Mindenesetre a Guardian szerint a politikai hirdetések letiltása nem járna jelentős anyagi veszteséggel a szociális platformok anyacégei számára. Egy kutatás szerint az USA-ban a hirdetési bevételek 1 százalékát se teszik ki a politikai reklámok.
(Kiemelt kép: wachiwit / Adobe Stock)

