Balkányi Nóra

Rovat:

Média
Becsült olvasási idő: 5 perc
„Lehet, hogy itt ti tízszer elmondjátok naponta, hogy Tiborcz István, de attól még ez az ország jelentős részéhez nem jut el”

Újabb hosszú videóinterjú készült Magyar Péterrel, a kegyelmi botrányba belebukó Varga Judit, korábbi igazságügyi miniszter volt férjével. Magyart a Telex kérdezte, az interjúból a kommunikáció és média területét érintő válaszokat gyűjtöttük össze.

A Telex videóinterjújában súlyos állítások hangzanak el, amik ismertek a független médiában:

  • közpénzből működtetett propaganda osztja meg a magyar nyilvánosságot,
  • ahol így párhuzamos valóságok léteznek,
  • a sajtó jelentős részét (vele a megyei lapokat) pártérdekek irányítják, és
  • dehumanizáló fekete kampányokkal járatják le a hatalommal szembe fordulókat.

Amellett, hogy az állítások nem újak, 

mindez ilyen formában még nem hangzott el egy a rendszert belülről jól ismerő, nemrégen még magas körökhöz tartozó embertől. 

A másik vej mocorog a baráti sajtó körül

A kormányközeli sajtóval kapcsolatban volt egy érdekes megjegyzése Magyarnak, mikor a miniszterelnök közeli köréről, a „családi részvénytársaság” működtetéséről kérdezte őt a Telex. Magyar szerint Orbán Viktor Tiborcz Istvánon kívüli másik vejének, Szokira Tamásnak (akinek a neve nem hangzott el) a „baráti sajtó” körül lehetnek feladatai. „Mi a baráti sajtó? A TV2… mi van az ő kezükben.. az Index, a köztévé, a Mandiner és társai… kisebb lapok, amiket senki nem olvas, vidéki lapok, és egy csomó… Origo… és egy csomó szatellit szervezet, a magyar sajtó fele nagyjából.

 Úgy tudom, hogy neki van szerepe abban, hogy bizony zászlóshajóknál mi történik, kit neveznek ki, milyen irányba mennek a dolgok, nyilván ilyen kapcsolattartó. Nem akarok maffiafilmekből idézni, de szerintem láttunk már olyanokat, hogy mindenkinek megvan a maga szerepe.”

– mondta Magyar.

A baloldal amerikaiak által fizetett hídfőállása

Az interjú elején szóba került az is, kereste-e Magyart a már 2,2 milliós megtekintésnél járó Partizán-videó után a jobboldalhoz kötődő sajtó, például a Mandiner vagy a HírTV. Magyar azt mondta, nem keresték. 

„Egyáltalán nem, ők inkább írnak rólam. Az egyik vád az volt velem szemben a jobboldali sajtóban, a propaganda sajtóban, hogy én a Partizán nevű műsorba mentem el, ami a baloldal amerikaiak által fizetett hídfőállása. Innen is jelzem, hogy bármikor szívesen elmegyek a köztévébe, a HírTV-be, a TV2-be, a Mandinerbe, a megyei lapoknak is szívesen nyilatkozom, ha bármit szeretnének tudni, én nyitott vagyok.”

Magyar megjegyezte azt is, hogy nem érti, miért nem ez normális. 

„Aki a köz szolgája és nincsen rejtegetni valója, legyen az miniszter, képviselő, polgármester vagy miniszterelnök, mindig nyitottnak kell lennie bármelyik médium felé.” 

Szerinte a politikusok a Telex olvasóit, a Partizán hallgatóit és a közmédia nézőit is szolgálják, minden kérdésre válaszolniuk kell, nem elfutniuk vagy elbújniuk azok elől. 

Ezek a fiúk ott vannak mindenhol

Több ponton került szóba a kormánypárti narratíva egyik jól ismert terjesztője, a Megafon működése és a kegyelmi botrány körüli, Magyart lejárató kampány, amiben őt „bolondnak, nőverőnek, focistafeleségnek” állítják be. „Miközben ezek a posztok kijönnek, és milliókból hirdetik a választópolgárok felé, közben egyes régi barátaim a Megafon stúdióból írogatnak nekem, és találkozót beszélnek meg velem, vagy kritizálnak engem. Miközben folyik az írásos kommunikáció, kiraknak egy újabb posztot, hogy én idióta vagyok, vagy a dollár baloldal megvett engem.” 

Mikor a Telex visszakérdezett, van-e régi barátja, aki a Megafonnál dolgozik, Magyar azt mondta, ezeknek a fiatalembereknek egy része jó ismerőse, akik korábban még like-olták a bejegyzéseit és „neres bulikon” „egészen más tónusban” beszéltek vele. 

„Nyilván most megkapják az ukázt. Mindenkinek valamiből meg kell élnie, mindenki megválasztja, hogy miből. Most más a szitu.”

A Megafonnal kapcsolatban szóba került még például az is, hogy Magyar szerint a gépezet bárkinek, aki változtatna a rendszeren, erős eszközökkel fog ellehetetleníteni. Arról, hogy milyen valós összefonódás, egyeztetés van a kormányzat és a Megafon között, Magyar azt mondta:

„Ezek a fiúk a Megafonban egyrészt ott ülnek a Karmelitában, ott vannak minden fideszes rendezvényen, rengeteg vacsorán ültem velük, ott vannak az összes pártrendezvényen, ott vannak Kötcsén, ott vannak mindenhol. Hogy ez mennyire van formalizálva? Ezt nyilván nem kell formalizálni. Mindenki tudja, hogy zajlik. A miniszterelnökség ad pár milliárd forintot a Batthyány Lajos Alapítványnak, az pedig egy »magánalapítvány« idézőjelben, ő pedig továbbadja a Megafonnak vagy a mögötte lévő cégnek vagy céghálónak a pénzt. 

Még az is lehet, hogy magánszemély és támogatja a Megafont, ezt nem akarom kétségbe vonni, de hogy nagyrészt közpénzből folytatnak kormánypropagandát, abból is egyébként a legmélyebbet és legaljasabbat szerintem, amikor embereket akarnak ellehetetleníteni, dehumanizálni, tönkretenni...” (az nyilvánvaló).

Milyen atom?

A 2018-as választások előtt terjedtek el a találgatások, hogy az akkor Orbán Viktorral szembeforduló régi barát, Simicska Lajos milyen atombombát fog ledobni a kormányra (majd nem dobott le semmit). Magyar többször mondta, hogy most hasonló atomot várnak tőle ellenzékiek, pedig csak két hete szerepel a nyilvánosság előtt. Ekkor említte a Partizán-interjúban szóba került kormányzati kommunikációs költéseket is (az interjút követően több feljelentés is történt). 

„Milyen atombombákra van szükség az Orbán-család milliárdossá válása mellett, az ezerháromszáz milliárdos kommunikációs költések mellett, a lélegeztetőgép biznisz mellett vagy az EU-s pénzek szétosztása mellet? Mire van szükség ahhoz, hogy itt bármi történjen? Szerintem nem ezekre van szükség. Hanem valós alternatíva kell.” 

Az ellenzék által várva várt atombombával kapcsolatban emlegette Magyar az országot kettéosztó párhuzamos nyilvánosság fogalmát is. 

„Lehet, hogy ti tízszer elmondjátok naponta, hogy Tiborcz István, vagy én elmondom, hogy Rogán Antal, vagy a Partizánban mondanak mást, vagy akármelyik ellenzéki médiumban, de attól még ez az ország jelentős részéhez nem jut el. 

Vagy nem ebben az interpretációban jut el, hanem valaki az Origót olvassa, vagy a TV2-t hallgatja vagy az Indexet olvassa (...), akkor az jön le, hogy itt van ez a tehetséges fiatalember, Tiborcz István, aki a saját lábán áll és egyébként a milliárdjait arra használja, hogy a nemzeti épített örökségünket megmentse (...).”  Magyar megjegyezte azt is, hogy ugyanígy, a kétféle nyilvánosság miatt az ellenzékiekhez sem jutnak el a kormányhoz köthető médiumok anyagai. 

Kép: a Telex.hu Youtube csatornája