hero
F. V.

Rovat:

ÉJÁJ
Becsült olvasási idő: 2 perc
A vezérigazgatók szerint az AI két utat hagyott a dolgozóknak: egyik rosszabb, mint a másik

Tulajdonképp vagy megszakadsz a munkában, vagy feleslegessé válsz.

A mesterséges intelligencia korában a vállalatvezetőknek komoly dilemmával kell szembenézniük a Wall Street Journal legfrissebb beszámolója szerint: vagy a technológia mellé állnak, és tömeges létszámleépítést hajtanak végre, vagy megtartják alkalmazottaikat, de az AI miatt még feszítettebb munkatempót diktálnak nekik – írja a Futurism.

Bár ez erősen túlzónak tűnhet, a lap szerint tükrözi azt a logikát, amellyel a lemaradástól rettegő üzleti döntéshozók gondolkodnak. Senki sem akar kimaradni a legújabb technológiai forradalomból, és kevesen mondanának le a lehetőségről, hogy kevesebb erőforrással többet termeljenek – márpedig az AI ezt ígéri.

Gustav Söderström, a Spotify társ-vezérigazgatója a közelmúltban beszélt arról, hogy a cégek vagy közvetlen költségmegtakarításra és létszámleépítésre fordítják az AI-t, vagy úgy döntenek, hogy „nagyjából azonos létszám mellett egyszerűen többet fognak dolgozni”. A Spotify az utóbbi utat választotta: a létszámot szinten tartják, de az AI-jal fokozzák a fejlesztési tempót és a fogyasztói értékteremtést.

Vannak azonban vezérigazgatók, akik az elbocsátások mellett döntenek. Jack Dorsey pénzügyi technológiai vállalata, a Block például 4000 főt, globális munkaerejének 40 százalékát küldte el, az AI-nak tulajdonított hatékonyságnövekedésre hivatkozva. Az Atlassian 1600 alkalmazottól vált meg, miközben az AI-központú stratégiát hirdette. A Coinbase kriptovaluta-tőzsde ezen a héten 14 százalékos leépítést jelentett be; Brian Armstrong vezérigazgató azzal érvelt, hogy az AI-jal az ott maradó dolgozók produktívabbak lesznek.

„Az elmúlt évben láttam, ahogy mérnökök az AI segítségével napok alatt elvégezték azt, amihez korábban egy csapatnak hetekre volt szüksége” – írta Armstrong a munkatársaknak a WSJ szerint. „Ez a munkavégzés új korszakának kezdete.”

Egy felmérés szerint tavaly összesen több mint 54 000 elbocsátásnál jelölték meg indokként a mesterséges intelligenciát. Úgy tűnik, a folyamat nem lassul, hiszen a vállalatok sorra vezetik be a legújabb modelleket. A Gartner kutatása szerint az AI-ügynököket és autonóm eszközöket alkalmazó cégek 80 százaléka tervezi a létszám csökkentését.

Azonban a dolgozók AI-jal történő hajszolása nem feltétlenül a siker záloga. A legfrissebb kutatások szerint a technológia valójában fokozza a munkaterhelést, ami gyors kiégéshez és mentális kimerültséghez vezet, mivel az alkalmazottak az AI-eszközökkel már-már abszurd mértékű párhuzamos munkavégzésre kényszerülnek. Az MIT egyik tanulmánya pedig komoly kétségeket ébreszt a megtérüléssel kapcsolatban: kimutatták, hogy a vállalatok döntő többségénél az AI bevezetése után egyáltalán nem nőtt a bevétel.

A technológiai szektor foglalkoztatása hullámzó, így nehéz megállapítani, hogy a leépítések mekkora része írható valóban az MI számlájára, és mennyi tudható be egyéb gazdasági tényezőknek. Valószínűleg maguk a döntéshozók sem látják még pontosan, hogyan alakítja át a technológia a jövő munkaerőpiacát.

Fotó: Pixabay