Meteorológiai szolgáltatási díj megfizetésére kötelezné – a repülőterek és vízi kikötők üzemeltetői mellett – a médiaszolgáltatókat egy alakulóban lévő törvénytervezet, melyet a Vidékfejlesztési Minisztérium terjesztett elő – írja a Hvg.hu.
A törvénytervezet a repülőtér és a vízi kikötők üzemeltetőjének esetében a repülőtéri vagy a kikötői illeték egy százaléka lenne, a médiaszolgáltatók esetében pedig az éves reklámbevétel 0,5 százaléka lenne a szájt szerint.
A Hvg.hu úgy vélekedik, hogy ez akár érzékenyen is érintheti a médiaszolgáltatókat, amelyek eddig is fizettek az OMSZ-nek. Az új illetéket ugyanakkor nem a megrendelt szolgáltatásért fizetnék, hanem egyfajta hozzájárulásként a meteorológiai infrastruktúra fenntartására.
Emellett tervben van az is, hogy létrehozzák a Nemzeti Meteorológiai Adatbázist, amely hiteles meteorológiai adatokat tartalmazó, ellenőrzött adattár lenne. Ehhez az adatbázishoz a veszélyhelyzet elhárításában közreműködő szervezetek férhetnek majd hozzá. Szintén újdonság, hogy riasztást ezentúl csak az állam adhatna ki.
A tervezet közigazgatási egyeztetése március 7-ig tart. Amennyiben a parlamentben elfogadják, a törvény július 1-jén hatályba lép – fogalmaz a Hvg.hu.
