Az egyetem vezetésétől a következőket kérdeztük:
- helytálló-e az információnk, miszerint a Pesti Srácok és a Hír TV munkatársai érkezhetnek óraadó tanárként a METU-hoz;
- hogyan tervezik helyettesíteni az elbocsátott és a felmondott oktatókat;
- ki lesz a központot, illetve a Kommunikáció és Médiatudomány Intézetet korábban vezető Murai András utódja;
- kívánnak-e hozzáfűzni valamit az addig sajtóban megjelent hírekhez?
„A Budapesti Metropolitan Egyetem a folyamatos fejlődésben hisz, amely a digitális és fenntarthatósági szempontokra fókuszáló átalakulásra adott válaszok szem előtt tartását, a kor igényeinek megfelelő oktatást jelenti.
Oktatóink kiválasztásánál az akadémiai eredményesség és láthatóság, valamint a nemzetközi tapasztalat mellett a naprakész, gyakorlati tudás átadásának képessége a fő szempont.
Az oktatói kör összeállítása az egyetem akadémiai vezetőinek feladata, amit az egyetemre jellemző magas színvonalon látnak el.
A METU határozottan cáfolja, hogy bármilyen döntésben politikai vagy ideológia hatások érvényesülnének”
– írta válaszában az egyetem.
Eduline: összevonták a Kommunikációtudományi Intézetet a Marketing Intézettel
Szerdán a metus diákok szolidaritási akciót szerveztek tanáraikért. Az Eduline beszámolója szerint itt megjelent dr. Kovács Attila is, és a következőket mondta a diákoknak:
- vállalja a felelősséget a rossz kommunikációért, a határidők nem kommunikálásáért
- szerinte ha valaki hétfőn bedobja a törölközőt, szerdára neház találni utánpótlást
- új témavezető találását, külsős konzulensek megkeresését ajánlotta a mentor nélkül maradt diákoknak
- a kar felépítését horizontálisan képzeli el, nem vertikálisan – ez a Kommunikációtudományi Intézet és a Marketing Intézet összevonását is jelenti, amit már augusztusban elfogadott a szenátus
- a dékán hangsúlyozta, hogy nem figyeli, kormánypárti laphoz kötődik-e az oktató, aki jelentkezik a megüresedett pozíciókra
„Személyváltozásokat eszközölt”
Dr. Bachmann Bálint, a Budapesti Metropolitan Egyetem rektora az RTL Híradónak nyilatkozott kedden az ügyről .
„Az érintett kollégák olyan intézetekben dolgoztak, amik átalakultak, új intézetvezetőt nevelt ki az újonnan kinevezett dékán és bizonyos személyváltozásokat is eszközölt”
– fogalmazott.
Murai András utódját tehát nem nevezte meg (a Marketing Intézetet Dér Csaba Dezső vezeti). Bachmann szerint a mostani változások célja, hogy az intézmény a nemzetközi egyetemi rangsorokban előrébb léphessen.
Azt a sajtóértesülést, miszerint a távozók helyére kormányközeli médiumok munkatársai érkezhetnek, nem cáfolta a rektor. Azt viszont visszautasította, hogy a kiválasztásnál szempont lenne, hogy melyik laphoz kötődnek az oktatók.
Cikkünk írásáig összesen tíz tanár mondott fel, köztük Élő Anita, a Válasz Online tényfeltáró újságírója is, aki kérdéseinkre írásban válaszolt.
„A Fidesz ideológusai nyíltan beszélnek róla, hogy a hatalom kiépítéséhez neomarxista mintát követve a kultúrában is területet foglalnak. Amikor 2021-ben a Magyar Nemzeti Bank alapítványa bejelentette, hogy megszerezte a Metropolitan Egyetemet, éppen a lapom, a Válasz Online írta meg, hogy a tulajdonos valójában egy olyan magántőke alap lett, amit a jegybankelnök fia kezel. Innentől nem volt kétséges, hogy ezzel területfoglalási céljuk van, csak idő kérdése, mikor adják ennek jelét”
– fogalmazott.
A távozó tanárok olyan elismert lapokhoz kapcsolódnak még például, mint a HVG, az Átlátszó, a 24.hu, a régi Magyar Nemzet vagy a 168 Óra.
Elbocsátások után felmondások
A METU Újságírás Központjának tíz oktatója mondott fel, miután alig a tanév elkezdése előtt dr. Kovács Attila dékán elbocsátotta a központ, illetve a Kommunikáció és Médiatudomány Intézet korábbi vezetőjét, Murai Andrást, Gócza Anita mestertanárt és Gayer Zoltán főiskolai docenst.
Ezt követően – mivel kérdéseikre nem kaptak kielégítő választ – álltak fel az Újságírás Központ munkatársai. Dr. Kovács Attila egyebek mellett a kormányközeli think-tank, az Alapjogokért Központ kutatási igazgatójaként is dolgozik.
Cikkünket frissítettük.
Képek: METU Facebook-oldala, Wikipédia

