A választási eredmények, a jobboldali újságíró Bencsik Gábor az MTVA elfogultságát firtató kritikája, ellenzéki oldalról a volt miniszterelnök-jelölt Márki-Zay Péter, a matematikus Mérő László vagy a momentumos Hajnal Miklós szereplése, illetve Bende Balázs távozása miatt a napokban újra központi témává vált a propagandaként működő közmédia szerepe.
Bende külpolitikai újságíróként, majd az MTVA vezető szerkesztőjeként dolgozott, rendszeresen uszított menekültek ellen és ő az, aki korábban a Szabad Európa által kiszivárgott hangfelvételen arról beszélt, hogy aki nem a kormány szekerét tolja, el is mehet. A hivatalos közlemény szerint egészségügyi okokból távozik.
Zavar az erőben legutóbb a háború kitörésekor volt a NER médiagépezetében: akkor az MTVA az orosz propagandát folytatta, miközben Orbán Viktor miniszterelnök korábbi, évtizedes harci narratíváját átforgatta békepártivá (valószínűleg választást is nyert vele, de ez egy másik kérdés).
Vásárhelyi Mária: szemfényvesztés
Vásárhelyi Mária szociológus keddi posztjában arról írt, hogy hiába kezdenek behívni ellenzékiként ismert szereplőket a közmédiába, az MTVA műsoraihoz nem szabad asszisztálni.
„Nyilvánvaló, hogy ez is a pávatánc része. Azért lettek 12 év után fontosak az ellenzéki politikusok, mert azt hiszik, hogy ezzel kihúzhatják a jogállamisági eljárás egyik méregfogát, a közmédia politikai elfogultságának EU általi kifogásolását. Mérő László ma reggel már bent is volt a Rádióban. De mindez szemfényvesztés!”
Az, hogy mennyire lesz gyakorlat egyáltalán, hogy ne kormányoldalhoz tartozó szereplőket hívjanak a közmédia közelébe, erősen kérdéses. Mérő mellett a Klub Rádió saját információ alapján még Csáki Judit újságíró szerepléséről írt.
Hirado.hu reakcója: Soros!
Kedd éjjel a Hirado.hu oldalán, hirado.hu szerzővel jelent meg cikk „Bencsiket utolérte a baloldali hisztéria” címmel. Az amúgy évek óta gond nélkül kormányzati narratívát követő Bencsiknek a cikk egyebek mellett azzal megy neki, hogy:
- korábban Soros György által finanszírozott alapítványnak dolgozott
- nem vette észre, hogy például – az Orbán Viktort támogató ex-MSZP-s – Szili Katalint is behívták már beszélgetni
- az általa szerkesztett Magyar Krónika csomó pénzt kap, de ki tudja, mindez mire megy el
- a Magyar Krónika nem kesmás, és ez a (rossz) minőségét jellemzi
- főtitkára volt a „kommunista pártállami háttérrel működő” Magyar Újságírók Országos Szövetségének (ezt Siklósi Beatrix, a Kossuth Rádió csatornaigazgatója is felrótta Bencsiknek a Media1 szerint)
Van tovább is, erre lehet megnézni.
Cser-Palkovics András: „a közmédia kiegyensúlyozottságán szerintem érdemes változtatni, de ez mindig kétirányú feladat”
Székesfehérvár fideszes polgármestere az Azonnalinak adott interjút, itt került szóba a közmédia szerepe. Cser-Palkovics óvatosan kritizált, elmondása szerint az ellenzéki bukás mértékét nem lehet az MTVA elfogultságával magyarázni. Szerinte helyi szinten sem lehet beszélni kormányzati fölényről, inkább az ellenzék nem élt a lehetőségeivel.
„Ezzel nem azt mondom, hogy akár helyi, akár országos szinten a közmédia ügyét ne lehetne az asztalra tenni, de azt állítani, hogy az ellenzék közel egy milliós szavazatvesztését ez okozta, erős túlzás. Az országos közmédia védelmében pedig csak egy mondat: soha annyit lokális hírrel nem tudtunk bekerülni az országos közmédiába, mint az elmúlt években.”
Hadházy és a Momentum feltételei közé tartozik a független közmédia is
Hadházy Ákos, a Momentum által támogatott független parlamenti képviselő korábban nyilatkozott arról, hogy csak bizonyos feltétlek mellett venne részt a parlamenti munkában. Ezek között szerepel az is, hogy „a közmédia élére konszenzussal választanának vezetőket, a közmédia ténylegesen függetlenül és pártatlanul működjön.” Javaslata mellé beállt a Momentum is – a párt Hajnal Miklóson keresztül szerdán kapott meghívást az M1 műsorába.
Polyák: Jó ötlet, de az EB is segíthetne
Hadházy ötletéről korábban megkérdeztük Polyák Gábort, az ellenzéki összefogás volt médiapolitikai vezetőjét is. Ő azt mondta nekünk, a Fidesz nem fog alkut kötni, hacsak az Európai Unió pénzei ezt ki nem kényszerítik. Az ötletet amúgy nagyon jónak tartja, szerinte stratégia nélkül nincs értelme beülni a parlamentbe. Emellett azt is mondta, hogy a Bizottság jelentősen javíthatott volna a magyar médiahelyzeten, ha elbírálja a 2016 és 2019 óta előtte fekvő beadványokat, amiket a Mérték Médiaelemzővel adtak be az állami média finanszírozásáról, illetve az állami hirdetésekről.
„Jó lenne, ha nem lennénk ennyire magunkra hagyva” –
fogalmazott.
Borítókép: Last Days of M1 Híradó Tumblr, nyitókép: Youtube

