Nagy Gergely Miklós cikke az járta körbe, hogyan érkezett 2022 első felében közel kétmilliárd forint Márki-Zay Péter csapatához az USA-ból.
„Az írás alapján ez az összeg eltörpül ugyan a Fidesz »államosított« kampányának költésihez képest, ám újdonság a magyar politikában, mivel eddig senkinek nem volt »papírja« arról, hogy kampányának felét »kiskapusan«, de külföldről finanszírozták.”
– írja a 24.hu a díjról beszámoló hírében.
„Mint ahogy a 2022. évi Transparency-SOMA Díj győztese, Nagy Gergely Miklós feltárta: a kormányoldalon a CÖF által ellátott kampányfinanszírozási feladatokat az ellenzéki térfélen a Mindenki Magyarországa Mozgalom (MMM) hajtotta végre. Az MMM az Egyesült Államokban bejegyzett Action for Democracy nevű szervezettől több milliárd forintnak megfelelő összegű támogatáshoz jutott hozzá. Mivel a Márki-Zay Péter ellenzéki miniszterelnök-jelölt által alapított és vezetett MMM nem pártként, hanem civil szervezetként van bejegyezve, így a szervezetre még az egyébként sem túl szigorú párt- és kampányfinanszírozási szabályok sem vonatkoznak.”
– írja még a cikkről Facebook oldalán a Transparency International Magyarország.

A zsűri tagjai voltak:
- Lőke András, az Ittlakunk.hu tulajdonos-főszerkesztője, a Soma-díj alapítója;
- Martin József Péter, a Transparency International Magyarország ügyvezető igazgatója;
- Stumpf András újságíró, a Válasz Online társalapítója és
- Urbán Ágnes, a Budapesti Corvinus Egyetem Infokommunikációs Tanszékének vezetője.
Nagy Gergely Miklós mellett idén döntős volt még:
- Panyi Szabolcs, a Direkt36 újságírója, a díj tavalyi nyertese, aki cikkében azzal foglalkozott, hogy az orosz titkosszolgálatok hekkerei hogyan törték fel a magyar külügyi tárca informatikai rendszerét;
- a 444.hu-tól Haszán Zoltán, Horváth Bence, Miklósi Gábor, Szurovecz Illés és Urfi Péter, akik az elmúlt évtizedek egyik legnagyobb korrupciós botrányának hátterét tárták fel (Völner-iratok);
- illetve az Átlátszó.hu munkatársai, Rédl Boglárka és Sarkadi Nagy Márton – ők az európai szintű aláírásgyűjtéssel foglalkoztak.
A 2022-es díjra összesen 34 nevezést adtak be. Magyarország legrangosabb oknyomozó újságírói díját a fiatalon elhunyt tényfeltáró újságíró, Gőbölyös József (Soma) tiszteletére alapítottak barátai 2001-ben.

