hero
Balkányi Nóra

Rovat:

Média
Becsült olvasási idő: 2 perc
Nagy Gergely Miklós nyerte a Transparency-Soma díjat
A 24.hu újságírója az egymillió forinttal járó rangos elismerést az ellenzék amerikai kampánytámogatásáról szóló cikkével nyerte el.

Nagy Gergely Miklós cikke az járta körbe, hogyan érkezett 2022 első felében közel kétmilliárd forint Márki-Zay Péter csapatához az USA-ból.

„Az írás alapján ez az összeg eltörpül ugyan a Fidesz »államosított« kampányának költésihez képest, ám újdonság a magyar politikában, mivel eddig senkinek nem volt »papírja« arról, hogy kampányának felét »kiskapusan«, de külföldről finanszírozták.” 

írja a 24.hu a díjról beszámoló hírében.

„Mint ahogy a 2022. évi Transparency-SOMA Díj győztese, Nagy Gergely Miklós feltárta: a kormányoldalon a CÖF által ellátott kampányfinanszírozási feladatokat az ellenzéki térfélen a Mindenki Magyarországa Mozgalom (MMM) hajtotta végre. Az MMM az Egyesült Államokban bejegyzett Action for Democracy nevű szervezettől több milliárd forintnak megfelelő összegű támogatáshoz jutott hozzá. Mivel a Márki-Zay Péter ellenzéki miniszterelnök-jelölt által alapított és vezetett MMM nem pártként, hanem civil szervezetként van bejegyezve, így a szervezetre még az egyébként sem túl szigorú párt- és kampányfinanszírozási szabályok sem vonatkoznak.” 

– írja még a cikkről Facebook oldalán a Transparency International Magyarország. 

A zsűri tagjai voltak: 

  • Lőke András, az Ittlakunk.hu tulajdonos-főszerkesztője, a Soma-díj alapítója;
  • Martin József Péter, a Transparency International Magyarország ügyvezető igazgatója;
  • Stumpf András újságíró, a Válasz Online társalapítója és
  • Urbán Ágnes, a Budapesti Corvinus Egyetem Infokommunikációs Tanszékének vezetője.

Nagy Gergely Miklós mellett idén döntős volt még:

  • Panyi Szabolcs, a Direkt36 újságírója, a díj tavalyi nyertese, aki cikkében azzal foglalkozott, hogy az orosz titkosszolgálatok hekkerei hogyan törték fel a magyar külügyi tárca informatikai rendszerét;
  • a 444.hu-tól Haszán Zoltán, Horváth Bence, Miklósi Gábor, Szurovecz Illés és Urfi Péter, akik az elmúlt évtizedek egyik legnagyobb korrupciós botrányának hátterét tárták fel (Völner-iratok);
  • illetve az Átlátszó.hu munkatársai, Rédl Boglárka és Sarkadi Nagy Márton – ők az európai szintű aláírásgyűjtéssel foglalkoztak.

A 2022-es díjra összesen 34 nevezést adtak be. Magyarország legrangosabb oknyomozó újságírói díját a fiatalon elhunyt tényfeltáró újságíró, Gőbölyös József (Soma) tiszteletére alapítottak barátai 2001-ben.

Képek: Transparency International Magyarország