Az Origo, kilakoltatásra váró nagybányai cigány családok életét bemutató képriportja nyerte az idén tízedik alkalommal kiosztott Hégető Honorka díjat – írja az Emasa, amelyet az előző év legjobb, hátrányos helyzetű társadalmi csoportok problémáit bemutató televíziós és online alkotásoknak ítélnek.
A háromtagú zsűri (Mucsányi Marianna, Baló György és Weyer Balázs) olyan anyagokat díjazott, amelyek mozgóképes eszközökkel járultak hozzá releváns társadalmi problémák alapos és sokoldalú megértéséhez. Az Origo díjnyertes riportja a romániai Nagybánya nyomortelepein elő cigányokról készült. A város polgármestere szerint tavasszal teljesen elbontják a város szélén álló Craica kunyhóit, és az átmenetileg lakhatást biztosító, volt vegyiüzem irodáiból is kiköltöztetik a családokat, a fallal körbezárt Horea utcai blokk lakóival együtt. Az önkormányzat tervei szerint a városon kívül, falusias környezetben helyezik el a romákat.
Díjban részesült az Origo kisfilmjén kívül az RTL Klub Házon Kívül hírmagazinja, különdíjat kapott Kaufmann Balázs (Pécs TV) riportja Bálintról, aki kerekesszékkel vett részt a soproni VOLT fesztiválon, valamint a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) jogvédő szervezet webes videós sorozataikért.
Kaufmann Balázs tavaly nyáron forgatta a soproni VOLT fesztiválon azt a kisfilmet, ami egy kerekes székes, bulizós fiúról szól. Bálint, aki súlyos betegséggel küzd, évek óta fesztiválozik. A film az ő szemszögéből mutatta be a fesztivált. A stáb több napon keresztül követte a fiút, aki zenekarokkal találkozott, csajozott és székével együtt az első sorban tombolta végig a VOLT-ot. „Mielőtt kitaláltam a forgatást, azt mondták nekem, hogy ez katasztrófaturizmus. Ez az előzetes kritika is segített abban, hogy próbáljak érzékenyebben hozzányúlni a témához. Így derült ki, hogy Bálint példa lehet a mozgássérülteknek és egészséges embereknek egyaránt, hogy hogyan éljék meg a hétköznapokat boldogabban” – mondta Kaufmann Balázs, a Pécs Tv riportere a PécsMa.hu-nak.
A TASZ idén a roma- és fogyatékosügyi program filmjeivel pályázott. A fogyatékosügyi program „Különös szomszédaink” című sorozata értelmi sérült, halmozottan fogyatékos és autista emberek helyzetét mutatja be. A Romaprogram filmjei közül a Magyarbánhegyesi „Szebb Jövő Egyesület” masírozással , a hatvani rendőrattakkal és a kesznyéteni bírságolásokról szóló történettel, valamint a közmunkáról szóló videókkal pályáztak. A zsűri nem választott ki egy filmet a sok közül, ehelyett a TASZ filmes erőfeszítéseit egységesen díjazta. A díj átadásakor Baló György dicsérte a TASZ videós munkáját, és megjegyezte, hogy civil szervezetként többet tudnak az emberi jogi témákról, mint a televíziósok, de kevesebbet a televíziózásról, így van egymástól mit tanulniuk, és kölcsönösen tudják segíteni is egymást.
