Leépítheti magyarországi érdekeltségét a Red Bull – értesült a Marketing & Média piaci forrásokból. A lap információi szerint az erős árverseny miatt csökkent a kereslet a cég termékei iránt, így piaci részesedésük három százalék alá csökkent, továbbá jelentős népegészségügyi termékadó-fizetési kötelezettsége is lenne a cégnek.
A Kreatív Online érdeklődésére a Red Bullnál közölték: nem vonulnak ki, az irodát sem zárják be, de a cég magyarországi működését átszervezik. Részleteket nem árultak el, csak annyit, hogy márciusra tudják meg az osztrák központtól, hogy hányan maradnak a cégnél.
A Red Bull lépését megelőző hír volt januárban, hogy utód kinevezése nélkül a Samsunghoz távozott a cégtől Büttl Krisztián marketingvezető, valamint az, hogy szintén januárban a Telenor megszüntette a 2010-ben bevezetett Red Bull Mobile márkájú tarifacsomagját.
Az osztrák anyacég 100 százalékos tulajdonában lévő Red Bull Hungaria 2011-ben 2,69 milliárd forintos nettó árbevételt ért el, ami 670 millió forintos csökkenést jelent a korábbi évhez képest, s már 2011-et is veszteséggel zárta a cég – írja cikkében a Marketing és Média.
Volt, hogy már kivonultak, most nem lesz ilyen
Arról tehát, hogy valójában mi történik majd a Red Bullal, mint céggel Magyarországon, előreláthatólag csak egy hónap múlva tudhatunk meg többet, de az biztos, hogy magát az italokat továbbra is árulják majd.
Volt ez már másképp is korábban, amikor 1997 novemberében az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat nem hosszabbította meg az akkor az energiaitalok piacán 90 százalékos részesedéssel rendelkező, Ausztriában gyártott Red Bull forgalmazási engedélyét. A betiltás időszakában hivatalosan nem is lehetett kapni az energiaitalt, az csak csempészáruként jutott el a magyar piacra, ami károkat okozott az államnak is, és a cégnek is egyaránt.
Mint arról a Kreatív Online korábban írt, a Red Bull reklámok magyar rendezője, Hernádi Tibor tavaly augusztusban hunyt el. Hernádira 1992-ben talált rá Johannes Kastner, akinek neve és ügynöksége elválaszhatatlan a Red Bull márkatörténetétől. Minderről az ügynökség alapítója 2006-ban mesélt a Kreatívnak. Hernádi Tibor 1992 óta 86 animációs reklámfilmet készített a márkának.
Ha a Red Bull úgy dönt, hogy visszafogja jelenlétét a magyar piacon, akkor az feltételezhetően reklámügynökségeit is érinteni fogja. A Red Bull rendezvényeire projektalapon szerződik cégekkel, a legutóbbi repülőnapot a Createammel, a Pilvaker nevű rendezvényt pedig a Human Telex-szel közreműködve tartották. A Red Bull állandó wolrdwide kreatívügynökségénél, a Kastner & Partnersnél Kurucsai Csaba kreatívvezető sem tudott egyelőre semmi biztosat mondani a márkával kapcsolatban, azon kívül, amit a Red Bullnál is mondtak, hogy a termékeket továbbra is kapni lehet majd, és egy hónap múlva már okosabbak lesznek.
