Már javában zajlik az RGB, a Kreatív és a kiadója, a PPH Media által hatodjára megrendezett designversenyének nevezési időszaka. Ez az a verseny, ahol az elmúlt év legjobb kommunikációhoz, marketinghez és médiához kapcsolódó designmegoldásait keressük azzal a céllal, hogy felhívjuk a figyelmet a vizuális minőség fontosságára, legyen szó arculatról, logóról, borítóról, layoutról, márkakitelepülésről vagy service design megoldásokról.
A visszajelzések és a pályamunkák természetéből kiindulva idén két külön nevezési csoporttal és megújított kategóriarendszerrel is készültünk.
A két nevezési csoport:
- RGB Pro: a Pro csoportban a cégek, tervezőirodák, kommunikációs ügynökségek vagy független grafikusok, tervezők olyan munkáit várjuk, amelyek valós ügyfélnek, piaci megbízásból készültek (kivétel a koncepció kategória). Magyarországon felsőfokú tanulmányokat folytató diákok piaci megbízásból készült, megvalósult munkáikkal szintén ebben a csoportban pályázhatnak.
- RGB Talent: a Talent csoportban a Magyarországon felsőfokú tanulmányaikat folytató diákok és a felnőttképzésben résztvevők nevezhetnek bármely olyan munkával, amely egyetemi/oktatási intézményben kapott feladatként, nem valós ügyfélnek, nem piaci megbízásból készült.
Az utóbbi nevezési csoport elnöke idén Marcell Tamás, Ferenczy Noémi-díjas tervezőgrafikus, a MOME Tervezőgrafika BA szak vezetője és oktatója, aki nem mellesleg harmadik éve képvisel zsűrit a Kreatív szakmai versenyén. Őt kérdeztük a piacon megfigyelhető tendenciákról, az RGB Talentről, és a kedvenc pályaműveiről az elmúlt évekből. A válaszok előtt azonban fontos megjegyezni, hogy a verseny első nevezési határideje szeptember 16-a!
A versenyről bővebben az RGB oldalán olvashattok!

2024-ben mi az a plusz, ami kiemelhet egy arculatot, designt, logót a többi közül?
Véleményem szerint, csakúgy mint a korábbi időszakokban, napjainkban is a technológia adta lehetőségek hoznak izgalmas vizuális és kreatív impulzusokat a szakmában.
Milyen tendenciákat látsz a design területén? Merre mozdul a piac jelenleg?
A tervezőgrafika folyamatos átalakulásokon és változásokon megy keresztül. Ennek az evolúciós folyamatnak sajnálatos módon áldozatul esnek bizonyos médiumok és technológiák. Számtalan, valamikor meghatározó, klasszikus tervezőgrafikai médium eltűnt, vagy jelentősen meggyengült a tekintélye: például naptárak, bélyegek, névjegykártyák, CD borítók, napilapok, képeslapok.
A tervezőgrafikát, véleményem szerint, napjainkban elsődlegesen a digitális, interaktív megoldások határozzák meg. Ezek a technológiai lehetőségek friss, izgalmas vizuális kultúrát és újfajta kreatív sajátosságokat hoznak magukkal.
Manapság a tervezőgrafika összehasonlíthatatlan azzal amit 10, 20, 30 vagy 50 éve gondoltunk róla. Elég ha csak a korábbi évtizedek meghatározó és domináns kommunikációs felületeire gondolunk, mint amilyenek például az utcai plakátok, amik valamikori ragyogó alkotói dicsfényükből, csaknem teljesen visszavonultak a kiállítótermek zárt világába, kommunikációs feladatukat pedig átvették a kínos pontossággal célcsoportra szabott online helyzetek.
Én azonban pontosan ezt a rugalmasságot szeretem a tervezőgrafikában. Ez a fajta dinamikus flexibilitás az, ami képessé teszi arra, hogy szembehelyezkedjen saját szabályaival, poros és elavult elképzeléseivel és minden helyzetben, korban és korszakban képes legyen a megújulásra.
Tavaly és tavalyelőtt is az RGB zsűrielnöke voltál. Melyek voltak a kedvenc pályaműveid? Volt olyan nevezés, ami szerinted nem kapott elegendő figyelmet, vagy valamilyen designmegoldás szempontjából különleges volt?
Semmiképpen sem emelnék ki egy munkát sem. Rettentően becsülöm, amikor valaki elindul egy ilyen versenyen. Ez nehéz, ugyanakkor rendkívül bátor attitűd. Habár, zsűrielnök voltam, fontos kiemelni, hogy a döntéseket minden esetben, teljes vagy többségi egyetértésben hoztuk zsűritársaimmal. Remek szakemberekkel volt lehetőségem együttműködni, akik olyan bírálati szempontokat hoztak be az értékelés során, ami teljesen más megvilágításban helyezett nálam is sok munkát.

A zsűrizés során én mindig kiemelt figyelmet fordítottam a tervezőgrafika alapvető szakmai elvárásaira, ugyanakkor ennél talán még fontosabbnak tartottam az újszerűséget, a szokatlanságot, a grafikai, vizuális bátorságot és korszerűséget. Vagyis a kortárs grafikai szemléletet. Fontos, hogy ezeken a pályázatokon lehetőséget biztosítsunk olyan munkák megjelenésének, amik a hazai piacon nem, vagy csak ritkán láthatóak.
Példaként szeretném említeni, Classmate Studio, Faraway Studio, Airplan Studio DE_FORM Design Agency, Pilbák Petra, Bencsik Beáta, Oláh Zsuzsa, Galántai Maja, Tóth Péter, Vellkei Róza valamint Nagy Dorottya munkáit.
Idén egy kissé átalakult nevezési rendszerben lehet nevezni, külön csoportot kaptak a diáknevezések. A tavalyi év tapasztalatai alapján milyen munkákra számítasz az RGB Talentben?
Kiemelten fontosnak tartom, hogy a diákok, a fent megfogalmazott elvárásoknak megfelelően, dinamikus újszerű, a kortárs vizuális trendeket szem előtt tartó, friss, erős és izgalmas koncepciókkal pályázzanak melyek, generációktól függetlenül, inspirálóan hatnak a hazai tervezőgrafika alkotóira.
Szerinted miért érdemes részt venni az RGB-n? Számít-e a szakmában, segít-e a pályakezdésben, ha valaki elmondhatja, hogy az RGB-n díjat nyert?
Azt gondolom, mindenképpen! Minden díj egy fontos szakmai visszaigazolás. Az RGB az egyik meghatározó hazai szakmai díj, aminek birtoklása kiemelt megtiszteltetés, és elismerés.
Marcell Tamás Ferenczy Noémi-díjas tervezőgrafikus, egyetemi docens, DLA, a MOME Tervezőgrafika BA szak vezetője és oktatója. Több évtizedes tervezőgrafikai tevékenységét a vállalati arculattervezés, a magazin- és kiadványtervezés, a zenei kiadványok és arculatok vagy illusztrációk éppannyira jellemzik, mint a szakma hagyományos keretein és értelmezésén túlmutató autonóm projektek. Alkotói munkásságát számos hazai és nemzetközi díj ismeri el. 2022-ben és 2023-ban az RGB zsűrielnöke volt.

