hero
Bicsérdi-Fülöp Ádám

Rovat:

ReklámMédia
Becsült olvasási idő: 1 perc
Jelentősen kevesebbet költött az állam az RTL Magyarországnál 2022-ben

A tévés piacra jellemzően a médiacégnél is csökkentek az állami reklámköltések.

A Médiatortáról szóló cikkünkből már kiderült, hogy 2022-ben visszaesett az állami szféra hirdetéseinek összege. Csak a tévés szektorban több mint 13 százalékkal csökkent a spot, non-spot és TCR állami hirdetések összege.

A Kreatív kérdésére, a Médiatorta prezentációjával párhuzamosan az RTL Magyarország is elárulta, hogy a cégnél milyen mértékben hirdetett az állam 2022-ben.

A médiacég válasza szerint 2022-ben náluk is csökkentek az állami (net-net) reklámköltések: a 2021-es 2,4 milliárd forinthoz képest tavaly 2 milliárd forintot hirdetett az állam az RTL Magyarország felületein.

A részletesebb adatokat vizsgálva szembetűnő, hogy jelentősen csökkent a TCR-ek aránya az RTL Magyarország csatornáin. Míg 2021-ben az állami hirdetések 71 százaléka TCR volt, addig ez az arány 23,5 százalékra csökkent 2022-ben.

Sokkal nagyobb arányban vásárolt azonban spot alapú reklámot az állami szféra a médiavállalatnál: a 2021-es 28,2 százalékhoz képest 2022-ben már 73,6 százalék volt a spot hirdetések aránya. Szintén nőtt az online hirdetések aránya is, a teljes költésből már 2,8 százalékot online hirdetett az állam az RTL Magyarország felületein.

A Médiatorta prezentációján számolt be arról a Magyar Reklámszövetség (MRSZ), hogy a Miniszterelnökség például 2022 áprilisa és júniusa között alig hetedét költötte a 2021-ben ebben az időszakban ilyenkor elköltött pénzeknek. A Szerencsejáték Zrt. a 2021-es költések kétharmadára fogta vissza a hirdetésekre elköltött pénzeket. A Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) pedig kevesebb mint a negyedére vágta vissza a hirdetési pénzt. 

Gulyás János, az MRSZ elnöke azonban prezentációjában emlékeztetett arra, hogy 2021-ben kiemelkedő mértékű volt az állami költés a tévés piacon. A 2022-es csökkenés így inkább konszolidációnak tekinthető, hiszen 2021-ben közel 10 milliárdot költött a tévés hirdetésekre az állam, amely kiugrónak számított a 2019-es (8 milliárd forint) és a 2020-as (8,9 milliárd forint) adatokhoz képest.

A Médiatorta prezentációján kiderült az is, hogy 2022-ben 8,5 milliárd forint állami forrású hirdetési bevétel (árubarter nélkül) érkezett a kereskedelmi tévékhez.