hero
Horváth Ágnes
Becsült olvasási idő: 3 perc
Sport a jó ügyek szolgálatában

Nemek közti egyenlőtlenségek, előítéletek, mentális egészség vagy épp a környezet védelme is állhat egy-egy sportos megmozdulás fókuszában. 

A sport nem csupán összehozza az embereket, hanem számos tekintetben edukálhatja is őket vagy legalább, rámutathat sokakat érintő problémákra és akár a megoldási javaslatokra is. Egy jó kampány egyszerre elgondolkodtat és cselekevésre is buzdít – mutatunk erre néhány példát a világ több pontjáról, nem csak sportmárkáktól.

Levegőmérő mezek

Thaiföld egyes részein a levegő minősége annyira rossz, hogy komoly veszélyt jelent az egészségre. Miközben a szállópor koncentrációja miatt a kormány gyakran a beltérben maradásra szólítja fel a lakosságot, a focisták ezt nem tehetik meg – ezért inkább meccseiken próbálnak tenni ellene. A hagyományosan fehérben játszó Laphum Warriors sportolói mezük színével jelzik a levegő minőségét, a komoly veszélyt jelző feketétől az ideális zöldig. A kezdeményezés társadalmi párbeszédet indított el, és végül még törvénymódosításra is sor került a szennyezettség visszaszorítása érdekében. 


Fuss a tiszább vízekért!

Az Adidas 2017-ben hirdette meg „Run for the oceans” kezdeményezését: a programban résztvevők által lefutott távokért cserébe partnerük, a tengerek tisztaságáért küzdő szervezeteket összefogó Parley segítségével mentesítik az óceánok vízét a műanyag szennyeződésektől. A programhoz az évek során egyre többen csatlakoztak, számuk 2021-ben elérte az ötmillió főt, akik összesen 56 millió kilométert futottak és a szervezetek nagyjából 226 tonna szeméttől szabadították meg a vízeket. A hulladékot aztán vissza is forgatták, így született meg az Ultraboost Parley futócipő is, amelynek felsőrésze készítői megfogalmazása szerint átlagosan 11 műanyag palacktól menti meg az óceánokat. 

A program egyelőre szünetel, de szervezői ígérik, hamarosan visszatérnek…
 

A csajok tényleg nem értenek a focihoz? 

A női kommentátorok férfi társaiknak jóval élesebb (és nem feltétlenül megalapozott) kritikákat kapnak a nézőktől – a felmérések szerint a foci kapcsán 82 százalékukat éri diszkrimináció. Az UEFA Bajnokok Ligája kapcsán a Heineken megkért két korábbi neves focistát – Gary Neville-t és Jill Scottot – , hogy öt meccset közvetítsenek végig saját közösségi-médiacsatornájukon. Azt azonban a nézők nem tudták, hogy ők ketten titokban felcserélték Twitter-fiókjukat...A szexista kommenteket aztán leleplezték, és persze óriási felháborodás váltottak ki – de 8 százalékkal nőtt a focival kapcsolatos beszélgetésekben részt vevő nők száma is. 

A reklám: 


És az esettanulmány: 


Csakazértis! 

Az Under Armourt a márka saját kutatásai szerint a fogyasztók túlzottan férfiasnak tartották, ezért lépett egy merészet: az „I will what I want” kampányban két ikonikus nő előítéletekkel való küzdelmeit mutatta be. Misty Copeland amerikai balerina gyakorlása közben a balettintézet elutasító levelét hallhatjuk, amelyben leszögezik: ezzel a testalkattal teljesen alkalmatlan balettáncosnak, és 13 évesen már amúgy is túl idős, hogy elkezdje. Gisele Blümchen pedig miután bejelentette együttműködését a márkával, egy boxteremben edz, miközben a posztjára érkező kommenteket vetítik ki a falakra.

Misty: 


Gisele: 

A küzdelem, amit senki sem lát

Az öngyilkossági adatok Norvégiában is aggasztóak, és az életüknek önkézzel véget vetők háromnegyede férfi. Őket célozta meg a nemzeti hokiliga kezdeményezése: láthatóvá kívánták tenni a láthatatlan küzdelmet. 

Két csapat zárt kapuk mögött, nézők nélkül játszotta le meccsét, majd amikor a mérkőzést egy hónappal később a tévében közvetítették, maguk a játékosok is megosztották gondolataikat saját mentális gondjaikról. A kezdeményezésbe aztán az egész jégkorongliga csatlakozott és felhívták a figyelmet egy segélyszervezetre, amely adományait 466%-kal tudták megnövelni, emellett a projekt rengeteg új tagot is hozott számára. A 2025-ös Epicán bronzzal jutalmazott kampányt itt nézhetitek meg.   

A sport értéket teremt 

A 4iG Csoport számára a sportszponzori együttműködések többet jelentenek, mint csupán láthatóságot és márkaépítési felületet, vagy új célcsoportok elérését. Sokkal inkább eszközök arra, hogy olyan társadalmi értékeket közvetítsük, amelyek példaértékűek a következő generációk számára. Olyan értékek mentén építkezünk, mint az elkötelezettség, a teljesítmény, a kiválóságra való törekvés, az innováció és az új lehetőségek keresése.

Úgy gondoljuk, hogy az élsport és a vállalati világ működése sok tekintetben hasonló: mindkettőben a folyamatos fejlődés, a kiélezett hazai és nemzetközi versenyben való helytállás és a kimagasló eredményekre való törekvés vezet sikerre.

A sport egy közösségi élmény, amely összeköt generációkat, értékrendeket és élményeket, ezért a 4iG Csoport inkább stratégiai partnerségként tekint együttműködéseire. A sport támogatásával nemcsak a márkánkat építjük, hanem a közösségeinket is. Célunk, hogy hosszú távon jelen legyünk a magyar sport meghatározó pillanataiban, nem csupán nézőként, hanem aktív támogatóként és hiteles partnerként.