Milyen út vezetett titeket a dizájn és a reklámipar területére?
Molnár-Plaschil Bernadett: Korábbi munkahelyemen, ahol wholesale financing és kockázatkezelési munkakörben dolgoztam, azt éreztem, hogy szuper, hogy foglalkozhatok az analitikákkal, ugyanakkor nem találtam meg a napi feladataimban a kreativitást.
Akkoriban jutottunk ki a L’Oréal Brandstorm regionális, majd világdöntőjére a csapatommal, és beleszerettem a marketing és termékfejlesztés világába. Mentorunk, dr. Jenes Barbara ajánlására próbálkoztam meg az Ogilvy-nél az account szakmával, ami ötvözi az analitikus gondolkodás, a szervezőkészség és a kreativitás rétegeit.
Mióta a Co&Co Designcommunicationnél dolgozom, megtapasztaltam a végtelen nyitottságot és bátorítást arra, hogy igazából az alkotás középpontjában az értékes gondolat áll, amely titulustól függetlenül tényleg bárkitől származhat. Ennek a szépsége pedig napi szinten motivál a munkámban.
Budai Márton: Alapvetően formatervező művészként végeztem a MOME-n és a mai napig ezzel foglalkozom a legszívesebben – de a mindennapjaim során ugyanúgy foglalkozom grafikával, ui/ux-szel vagy éppen kommunikációval.
Úgy gondolom, hogy a kreativitást, az alkotást, a designt nem feltétlenül kell területekre osztanunk. Ezek a területek átjárhatók, sokszor csupán tanulható skillvagy eszköz alapú a megkülönböztetés – a lényeg úgyis az alkotó ember középpontban.
Az egyetem óta ez a sokszínűség, alkotni, segíteni és fejlődni vágyás az, ami miatt újra és újra le tud nyűgözni ez a terület.

Mi foglalkoztat most a leginkább titeket és mit szerettek benne a legjobban?
BM: 2022 kezdetével a Co&Co Designcommunication kreatívigazgatójaként tevékenykedem, jelenleg a csapatépítés, a csapatmunka, az emberek ösztönzése és együtt tartása az, ami leginkább érdekel.
Izgalmas számomra az egyén és a csoport viszonya: hogyan tud az egyén a csoporton belül aktívan tervezni és mindeközben megmaradni önálló alkotóként is. Úgy látom mindkét visszacsatolás szükséges egy egészséges harmónia fenntartásához, megtalálni a közös értékeket, és mindeközben biztosítani mindenkinek az egyéni fejlődést, egyéni életutat.
Mi az a munka, ami a legnagyobb szakmai kihívás volt számotokra, és mire vagytok a legbüszkébbek?
MPB: Szerencsés vagyok, hogy több is eszembe jut. Az Ogilvy érából a legbüszkébb arra vagyok, hogy a Diageo ügyfelünk Smirnoff márkájára BTL toolkitek fejlesztését vezethettem, amellyel a márka újrapozicionálását és márkaismertségének növelését segítettük és számunkra izgalmas, egzotikus piacokra dolgozhattunk.
Legnagyobb kihívásként egy sprintet említenék, amivel a CIB Bank regionális, 11 országban történő platformváltását menedzseltük, ügyféllel és a különböző országok stratégiai és kreatív csapataival. Óriási büszkeség, hogy a mi ötletünk és koncepciónk emelkedett ki és valósulhatott meg.
BM: Mindig az, amin épp dolgozom, most éppen a Smartkas fenntartható csomagolása. De rettenetesen nehéz választani, minden projektet szerettem, amiben részt vettem, mindegyiknek megvolt a maga kihívása, amiből tanulni és fejlődni tudtam. Ez kicsit olyan, mint egy napló: ha visszanézem egy-egy munkámat, tudom, mit kellett volna máshogy csinálni, de akkor az úgy volt jó és kerek.
Van olyan része a munkátoknak, és a hazai piac működésének, amivel elégedetlenek vagytok?
MPB: Ügyfél és ügynökség között sokkal szorosabb együttműködésre lenne szükség. A sprintalapú közös alkotás élménye nemcsak a birtoklás, bevonódás, elkötelezettség érzéseit tudja a felekben intenzívebbé tenni az adott kampány vagy projekt során, de sokkal hatékonyabb is, mint a hetekig tartó e-mail ping-pongok, videóhívások sorozata.
Közvetlenebb, személyesebb, és talán ezzel a szemüveggel nézve jobb eredmények is születnek így, amelyek valódi és értékálló megoldást nyújtanak adott esetben nem is tudatosult problémákra is. Plusz számomra a hatékonyság és a gördülékenység mint hívószavak rendkívül fontosak - végülis accountként dolgozom.
BM: Az oktatás és a valós szakmai élet közti szakadékkal. Azzal a kellemetlen folyamattal, amikor a frissen végzett egyetemisták szembetalálják magukat a mindennapokkal, és rájönnek, nem erre készültek.
Gyönyörű szakmák ezek, de megvan az áruk is. A jó oldala mellett muszáj lenne beszélni a valós karrierképről: az energiabefektetésről, a folyamatos éjszakázásról, hierarchiákról, kiégésről, egóról, az önmegvalósítás nyomasztó terhéről – ezekkel mindannyian napi szinten találkozunk.

Milyen karriercél lebeg a szemetek előtt, mivel lennétek elégetettek, ha beteljesülne?
MPB: Jövőre újra rá szeretnék próbálni a YCL-re és a legnagyobb vágyam az, hogy kijuthassak kategóriagyőztesként a cannes-i fesztiválra a partneremmel. Emellett szeretnék befutni egy olyan karrierutat, ahol még több komplex projekt vezetését tudhatom a feladataim között, szélesebb rálátásom lehet a különböző kategóriákra és újabb, eddig ismeretlen szektorokra.
Szívesen veszek részt stratégiai tervezést igénylő projektekben, így ezen a területen is mélyíteneném a tudásom. Kifejezetten vonzónak tartom a formatervezést és designkommunikációs szemléletet integráló feladatokat, így szívesen specializálódnék ebbe az irányba.
Fő célom pedig, hogy a szakmaszeretetet, az apró, napi munkában rejlő motivációkat, és a nagy sikerek utáni vágyakozás jelenségét a csapatom tagjaira is át tudjam örökíteni.
BM: Szuper lenne egy sikeres, összetartó csapatot építeni, amivel átélhetjük mindazt a sikert, amit eddig a Co&Co szűk csapata elért, illetve olyan termékek alkotása, ami nem csak ma, hanem hosszabb távon értékként tudnak fennmaradni. És mindemellett egy teljes kerek életet, csak úgy olaszosan, ésszel és szívvel élni.
Készül a közeljövőben izgalmas projektetek? Mit árulhattok el róla?
MPB: Hogyne! Néhány hónapja már együtt dolgozunk a New York-i L’Oréal csapatával egy jövőre piacra kerülő termékük csomagolásfejlesztésén. Alig várjuk, hogy többet árulhassunk el róla!
BM: Jelenleg a Smartkas csapatával készítjük elő a weboldaluk megújítását és egy fenntartható, újrahasznosított csomagolás tervezését. A Smartkas gondolkodása és hozzáállása minden ponton lenyűgöző számomra, úgy érzem a Co&Co csapatával kiegészülve egy izgalmas, minőségi végeredményt tudunk letenni az asztalra, amiben valóban ott van az a designkommunikációs szemlélet, amit képviselünk. Izgatottan várom a közös munkát.
Képek: Molnár-Plaschil Bernadett, Budai Márton

