Becsült olvasási idő: 2 perc
Elnököt választott az MLE

Az MLE harmadik alkalommal is elnökké választotta Kovács Tibort a május 7-ei rendes tisztújító közgyűlésén. A közgyűlés elfogadta az elnökség éves jelentését, a 2014. évi zárszámadást, valamint a 2015. évi költségvetési előirányzatot.

A Magyar Lapkiadók Egyesülete (MLE) éves rendes közgyűlést tartott május 7-én, amikor beszámolt az elmúlt év eredményeiről és megválasztotta a következő két évre az új vezetőséget. Lapunkat is kiadó Professional Publishing Hungary ügyvezetői igazgatója, Vándor Ágnes is bekerült az egyesület felügyelőbizottságába.

A Magyar Lapkiadók Egyesületének vezetése

Elnök

Kovács Tibor, a Lapcom Kiadó Zrt. HR-igazgatója

Az elnökség tagjai

Demcsák Lajos, a Piac és Profit Kiadó kiadóigazgatója
Hivatal Péter, a Metropol vezérigazgatója
Kázmér Judit, a Pannon Lapok Társasága stratégiai ügyvezető igazgatója
Király Mária, a Ringier Axel Springer operatív igazgatója
Mihók Attila, a Mediaworks vezérigazgatója
Szabó György
Szakács László, a Grabowski Kiadó ügyvezető igazgatója
Szauer Péter, a HVG vezérigazgatója

Felügyelő Bizottság

Fári István – elnök, a Galenus Kiadó igazgatója
dr. Szilágyi Zsuzsa
Vándor Ágnes, a Professional Publishing Hungary ügyvezetői igazgatója

Az elmúlt év eseményeinek és eredményeinek ismertetése mellett a közgyűlésen résztvevő tagvállalatok képviselőinek egyetértésével megfogalmazódtak az idei év legfontosabb célkitűzései. A nyomtatott sajtó strukturális átalakításával kapcsolatosan számos példaértékű kezdeményezés indult Nyugat-Európában, amely továbbra is mintául szolgálhat a hazai piac szereplői számára – áll az MLE közleményében. Ennek jegyében az egyesület részt vállal a 2015. évi INMA European News Media konferencia megszervezésében is, melynek Budapest ad otthont októberben. A konferencia a nemzetközi hírmédia és sajtópiac egyik legfontosabb eseménye. „Befogadásával azt a célt szolgáljuk, hogy hatékony, a nemzetközi piacon már kipróbált üzleti példákat mutatunk be a Magyarországon működő médiavállalkozások számára. Örömteli hír, hogy az MLE tagjai és partnerei speciális régiós kedvezményt vehetnek igénybe” – fogalmaz a közlemény.

Az egyesület tagjai áttekintették a zárvatartási kötelezettség bevezetése óta eltelt időszakot és megállapították, hogy máris érzékelhető példányszámcsökkenés és ezzel együtt kínálat szűkülés az árus lapok piacán. „Sajnálatos tény az, hogy a jogalkotó – bár a lapelárusító helyek vasárnapi nyitvatartását csak korlátozni akarta –, a törvényben szereplő megszorító feltételek mellett csaknem valamennyi árusítóhely kénytelen lesz lehúzni a rolót” – olvasható a szövegben. Az Egyesület tagjai egyetértettek abban, hogy a kiadók mindkét – terjesztési és reklám – árbevételének ilyen drasztikus csökkenése a vállalkozások és ezzel a munkahelyek számának kétszámjegyű csökkenéséhez fog vezetni.

A közgyűlésen szó esett a napokban nyilvánosságra hozott a reklámadó jelenlegi mértékét módosító tervezetről is. A reklámadó módosított változata is káros az ország gazdaságára a szervezet szerint, ezért az MLE továbbra is fenntartja korábbi véleményét és annak teljes eltörlését javasolja: „Az indokolatlan, a költségvetési bevételek alakulásával sem alátámasztható különadó bevezetése, illetve fenntartása növeli a fogyasztói árakat, inflációt gerjeszt, elbocsátásokat eredményez és elmélyíti a versenyhátrányt a globális piaci szereplőkkel szemben. Mindez ahhoz vezet, hogy a magyar nyelven elérhető médiatartalmak mennyisége csökken, minősége romlik. Ez nem lehet a kormány célja, ezért a lapkiadók ismételten javasolják a különadó teljes kivezetését.”