Becsült olvasási idő: 1 perc
Kalózrádiót fogott a Forma 1-en az NMHH

Kalózrádiót mért be a hétvégi magyar Forma 1-en a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság. De a versenyző csapatok rádiós eszközeivel is akadtak gondok.

A hétvégi magyar Forma 1-es futamon a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) szakemberei gondoskodtak az esemény biztonságos lebonyolításához szükséges rádiós hírközlési rendszerek megfelelő működéséről, és a frekvenciasávok biztosításáról.

"A verseny alatt a rádiós rendszerek zavarmentes működése elengedhetetlen a tévés közvetítések lebonyolításához és a csapatok belső kommunikációjához egyaránt, de saját, védelmet igénylő rádiófrekvenciát használnak a közönség biztonságáról gondoskodó egységek is. Egy-egy frekvencia engedély nélküli használata vagy egy meghibásodott, illetve nem megfelelően működő rádió berendezés komoly veszélyhelyzetek kialakulásához is vezethet" - magyarázza közleményében az NMHH.

A hatóság munkatársai már a futam elején bemértek egy engedély nélküli, kalóz műsorszóró adót, amely a versenypálya mellett zenés műsort sugárzott, és a hatóság szerint "a frekvenciasáv illegális használatával zavarta a készenléti egységek biztonságos kommunikációját". A mérőrendszer segítségével meghatározták a rádióadás helyét, majd kikapcsolták és elkobozták a házilag barkácsolt és a helyszínen üzembe helyezett műsorszóró kalózadót.

Emellett több csapatnál is észleltek olyan vezeték nélküli, elsősorban Amerikában használt DECT (Digital Enhanced Cordless Telecommunications) telefonokat, melyek használata nem engedélyezett Európában. Mivel ezek a berendezések jelentősen zavarták volna a körzet mobiltelefon-szolgáltatásait, ezért a hatóság a rádiós eszközök helyszíni használatának mellőzésére kérte a csapatokat.