A napokban az ország több pontján (tk. Gyulán, Egerben és Miskolcon) fel lehetett fedezni egy olyan óriásplakátot, amin egy fotó látható „Ruszkik haza" felirattal, és ennek cirill betűs, vélhetően ukrán fordításával. A képen ez ráadásul egy fémfelületre, fehér festékkel van felmázolva.
Mellette a magyar kormány plakátjait idéző színvilággal és stílusban áll a felirat: „Béke akkor lehet Ukrajnában, ha az orosz megszálló hadsereg kivonul”.
A Telex kedden cikket szentelt a kampánynak, aminek hátterében a Nyugati Pályán nevű Facebook-csoport áll. Az is kiderül a plakátról, hogy az Egyesült Államok budapesti nagykövetsége finanszírozta a kampányt. A Nyugati Pályánról tudni kell, hogy az amerikai nagykövetség támogatásával a FLOW PR (Splendidea Communications Kft.) kommunikációs ügynökség üzemelteti.
A Telex megnézte az Ad Libraryn, hogy 2019 óta 138 millió forintot költöttek Facebook-hirdetésekre. Ezzel a 13. legnagyobb politikai-közéleti hirdető a magyar piacon.
A plakátkampány üzenete ellentmondással áll a Telex cikke szerint a kormányzati állásponttal, ami a béke fontosságát hangsúlyozza, és nem említi az oroszok felelősségét a háború kirobbantásáért.
Csütörtöki frissítés
A magyar kormány azóta több fronton is reagált a plakátkampányra, többek közt a Facebook-oldalukra kiírták: „Az amerikai diplomácia nem tett le arról, hogy Magyarországot belepréselje a háborúpárti álláspontba, de nincs az a szövetségesi, diplomáciai, akár baráti nyomás, aminek Magyarország ne állna ellen.” Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter pedig a szerdai kormányinfón közölte, az amerikai lépés „szokatlan, szövetségesek között, baráti viszonyban főként az, de a legnagyobb probléma az, hogy ez egy háborúpárti kampány”.
(Kiemelt kép: Nyugati Pályán / Facebook)

