Nagyon szeretek enni, szenvedélyesen járom az éttermeket, keresem az új és eredeti ízeket, viszont főzni nem igazán tudok. Általában grillezni szoktam, vagy összeütök valamilyen olasz egytálételt, de néha – „terápiás” céllal – a munka közben belém szorult kreativitást egy-egy komplexebb recept elkészítésében élem ki.

Egyik kedvenc ilyen receptem Anthony Bourdain könyvéből az olívás nyúl (lapin aux olives), ez viszonylag gyorsan elkészíthető (néha még hétköznap este is) és az egész család szereti, mert a nyúl egészséges, nem zsíros, ízes és nem olyan semleges, mint a csirkemell. Nem beszélve arról, hogy a gyerekek körében magasabb a pr-értéke, mint a baromfinak. A nyúl másik nagy előnye, hogy viszonylag egyszerűen, kiváló minőségben elérhető a szupermarketekben, nem kell henteseknek könyörögni érte vagy vidéki termelőket kutatni (ami kedvenc húsom, a bárány, esetében komoly probléma).

Hozzávalók 4 személyre:
- 4 nyúlcomb
- 1-2 hagyma, 6 gerezd fokhagyma, 2 sárgarépa, 1 szár zeller, szezonális zöldfűszerek (most éppen medvehagyma, de rozmaring, bazsalikom is kiválóan illik hozzá)
- 3 evőkanál paradicsompüré (vagy 6 koktélparadicsom)
- fél liter húsleves (nálam mindig van lefagyasztva néhány adag a mélyhűtőben)
- fél üveg fehérbor (a másik felét főzés közben érdemes elfogyasztani)
- egy marék magozott zöld olajbogyó
- liszt, olívaolaj, bors, só
A lépések (kicsit eltérek az eredeti recepttől):
- Összevágjuk a hagymát, fokhagymát, sárgarépát, zellert és zöldfűszereket.
- Ha főzés előtt van 2-3 óránk, akkor bepácoljuk a húst: ráöntjük az összevágott zöldségeket és a fehérbort és a hűtőbe tesszük.
- Ha nincs időnk pácolásra, a nyulat megmossuk, letöröljük és egy kis lisztben megforgatva magas hőmérsékleten egy vasserpenyőben olívaolajon oldalanként 3-3 percig sütjük („amíg aranybarna lesz”), majd kivesszük a serpenyőből.
- A serpenyőben a maradék olívaolajon az összevágott zöldségeket (ha előtte pácoltuk a nyulat, akkor a zöldségekről leöntjük a bort) kis liszttel megszórva alacsony hőfokon megsütjük, majd folyamatos főzés közben ráöntjük a paradicsompürét, a fehérbort, végül szép fokozatosan a levest és felforraljuk.
- A nyulat is a serpenyőbe dobjuk, a serpenyőt lefedjük és alacsony hőfokon kb. egy óráig pároljuk.
- A nyulat kivesszük a serpenyőből, a zöldségeket és a levet a turmixgépbe öntjük és leturmixoljuk.
- Visszatesszük az összeturmixolt levet és a nyulat a serpenyőbe, rászórjuk az olívabogyót és pár perc alatt összefőzzük, ezzel kész is az étel.
Fejenként egy nyúlcombot szoktam számolni, az esetleges maradék (főleg az értékes szaft) kiváló kiindulási pont tésztaszósznak.
A receptklubunk első részében Falvay László, a Young & Rubicam kreatívigazgatójának két receptjét mutattuk be, nézze meg itt >>>
A cikk elkészítését a Metropol támogatta!
