hero
Kreatív

Rovat:

Média
Becsült olvasási idő: 2 perc
Átadták a Minőségi Újságírás Díjakat: Weiler Vilmos gödi Samsung-cikke kapta a fődíjat

A Médiafórum Egyesület átadta a 2026. első negyedév legkiemelkedőbb újságírói teljesítményeit elismerő Minőségi Újságírás Díjakat. A fődíjat Weiler Vilmosnak, a különdíjakat Bozzay Balázsnak (Partizán), a DE! Akcióközösségnek és alkotótársaiknak, Kolozsi Ádámnak és Bankó Gábornak (444), valamint Vorák Anitának (Telex) ítélte a zsűri.

Az első negyedéves Minőségi Újságírás Díjat Weiler Vilmos kapta a Telexen megjelent, „»Szóltak, hogy Viktor levette a védelmet a gyárról« – olyan durván mérgezett a gödi Samsung, hogy Rogán rájuk küldte a titkosszolgálatot” című cikkéért. 

A közlemény emlékeztet, hogy a cikk azt meséli el, hogy a gödi Samsung akkumulátorgyár hogyan nem tartott be bizonyos környezetvédelmi előírásokat, amelyek a gyár belső tereinek, illetve az ott dolgozók egészségének a védelmét voltak hivatottak szolgálni. A Samsung görbe dolgairól évek óta ír cikkeket a független magyar média, és Weiler Vilmos írása is sokban épít az Átlátszó munkatársának, Bodnár Zsuzsának a tárgyban tett erőfeszítéseire, és az ő adatigényléseinek az eredményeire. 

„Ami Weiler Vilmos cikkét mégis kivételessé teszi, az az előzmények és a következmények, a gazdasági és politikai kontextus eddig nem látott mélységű feltárása. Ez a gyár bűnös felelőtlenségének részletes, okadatolt ismertetésén túl kiterjed a magyar hatóságok fellépésének kritikus számbavételére, és mindenekelőtt az ügy miatt a kormányon belül kialakult konfliktusok felvillantására. Gátlástalan kizsákmányolás, intézményi romlás, gonosz, ostoba és kapzsi politikusok, kémek, kevés jó fiú – és még abban sem lehetünk biztosak, hogy azok, akiktől a cikkhez felhasznált dokumentumok és eddig ismeretlen információk származhatnak, ez utóbbi csoportozatba tartoznak. Az írás erényei közé tartozik az átlátható és izgalmas előadásmód is, a könnyű olvashatóság, hogy ne mondjam a szórakoztató elem – igen, mi mostanában így szórakozunk Magyarországon. Szoros versenyben lett a cikk az elmúlt negyed év legjobbja, és a szempontjaink közé tartozott a társadalmi hatása is, az elementáris, egy közvélemény-kutatásban is kimutatott közfelháborodás, amit a választási kampány kellős közepén kiváltott” – írta a zsűri a nyertes cikkről. 

Különdíjasok 

A zsűri döntése alapján az első negyedévben négy további újságírói munka kapott különdíjat:

A zsűri bevezetőjében kiemelte Wirth Zsuzsanna és Pethő András (Direkt36) „Titkosszolgálati nyomásra történt házkutatás a Tiszát segítő informatikusoknál. Aztán kibukott egy gyanús művelet a párt ellen” című cikkét, ami összeférhetetlenség miatt nem kaphatott díjat.

A zsűri méltatta a független sajtó kollektív kimagasló újságírói teljesítményét a negyedévben.

A díjról és a kiválasztás folyamatáról

Az 1997-ben alapított, idén négy év után újraindított Minőségi Újságírás Díj célja a legkiválóbb magyar nyelvű médiatartalmak felkutatása és elismerése. A versenybe bárki nevezhetett 2026 január 1. és március 30. között megjelent írott, audio vagy mozgóképes anyagot; a díjazottakat a Médiafórum Egyesület tagszervezetei által delegált szakmai zsűri választotta ki.

A zsűri tagjai

Bojtár B. Endre (Magyar Narancs), György Zsombor (Magyar Hang), Mong Attila (Átlátszó), Puskár Krisztián (Partizán), Uj Péter (444), Wirth Zsuzsanna (Direkt36).

Bírálati szempontok

A döntés során a zsűri a formai kiválóságot, a nyelvi megformáltságot, a téma relevanciáját, az ellenőrzött tényanyag mennyiségét és minőségét, és a feldolgozás újszerűségét tartotta szem előtt.

A díj támogatói a Hold Alapkezelő és Streitmann Norbert.

Fotók: Bognár Péter